Publikacje

BIZ nr 301 Sukces chadecji i zapowiedź utrzymania wielkiej koalicji CDU-SPD – komentarz do wyników wyborów w Kraju Saary

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 301/2017: dr Piotr Kubiak, „Sukces chadecji i zapowiedź utrzymania wielkiej koalicji CDU-SPD – komentarz do wyników wyborów w Kraju Saary”.

26 marca 2017 r. w Kraju Saary odbyły się pierwsze z serii trzech tegorocznych wyborów do parlamentów krajowych poprzedzających zaplanowane na 24 września wybory do Bundestagu. Stanowiły one pierwszą poważną próbę sił dla niemieckich partii politycznych od czasu styczniowej nominacji kanclerskiej SPD dla Martina Schulza. Zastanawiano się, czy „efekt Schulza” poprowadzi socjaldemokratów do sukcesu w Kraju Saary. W wyborach zwyciężyła jednak CDU prowadzona przez premier Annegret Kramp-Karrenbauer, na którą głosowało ponad 40% głosujących. Oznacza to poparcie przez wyborców linii reprezentowanej przez obecną premier zakładającej tworzenie rządu krajowego na bazie wielkiej koalicji złożonej z CDU i SPD.

Zdjęcie: Olaf Kosinsky

Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640