Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje

BIZ nr 331 Fiasko koalicji jamajskiej: cztery scenariusze dla Niemiec

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 331/2017: dr Piotr Kubiak, „Fiasko koalicji jamajskiej: cztery scenariusze dla Niemiec”.

Zerwanie przez FDP trwających ponad miesiąc rozmów koalicyjnych z CDU, CSU i Sojuszem 90/Zielonymi doprowadziło do fiaska projektu „koalicji jamajskiej” i jednego z największych kryzysów politycznych w dziejach Republiki Federalnej Niemiec. Paradoksalnie, instrumenty, które w myśl Ustawy Zasadniczej miały zapewnić stabilność rządu, parlamentu i – szerzej – niemieckiej demokracji, w obecnej sytuacji nie ułatwiają – ani nie przyspieszają – podejmowania zasadniczych decyzji. Kluczową rolę w zażegnaniu obecnego kryzysu odgrywać będzie prezydent RFN, któremu niemiecka konstytucja daje szerokie uprawnienia w sytuacjach wyjątkowych, gdy są problemy z powołaniem rządu lub brakiem zaufania dla urzędującego kanclerza (art. 63, a także 67 i 68 UZ). Fiasko rozmów koalicyjnych to także osobista porażka kanclerz Angeli Merkel, której nie udało się sformować rządu mającego poparcie większości Bundestagu.

Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640