Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

Debaty: "Ziemie Zachodnie i Północne 1945-2020"

Szanowni Państwo,

w tym roku mija 75. rocznica włączenia Ziem Zachodnich i Północnych w granice państwa polskiego. Organizatorzy konferencji Mniejszości-Migracje-Wielokulturowość w ramach jej VI edycji jeden z paneli zamierzali poświęcić temu wydarzeniu. Z uwagi na pandemię zmuszeni zostaliśmy przenieść konferencję na początek przyszłego roku akademickiego.

W ramach upamiętnienia tej rocznicy Instytut Zachodni w Poznaniu  i Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM przeprowadził dwie debaty pod wspólnym tytułem:

Ziemie Zachodnie i Północne 1945-2020

Pierwsza, odbyła się w dniu 28 maja w Instytucie Zachodnim. Temat debaty: Ziemie Zachodnie i Północne w latach 1945-1989. Między powrotem do Macierzy a zakończeniem procesów adaptacyjno-integracyjnych.

Zapis debaty znajduje się pod adresem:

Druga, odbyła się w dniu 26 czerwca  na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Temat debaty: Ziemie Zachodnie i Północne po roku 1989. W poszukiwaniu (re-definiowaniu)  tożsamości.

Zapis debaty znajduje się pod adresem

Uczestnikami debat byli:

Prof. dr hab. Andrzej Sakson (WNPiD UAM/IZ)

Prof. UAM dr hab. Cezary Trosiak (WNPiD)

Dr Marcin Tujdowski (IZ)

Mgr Małgorzata Bukiel (IZ) – prowadzenie debat

W ramach  upamiętnienia 75. rocznicy przyłączenia Ziem Zachodnich i Północnych w granice państwa polskiego realizowane będą jeszcze następujące przedsięwzięcia:

- publikacja, która ukaże się w serii wydawniczej Instytutu Zachodniego: Ziemie Zachodnie – studia i materiały. Tom ten dedykowany będzie, zmarłemu w ubiegłym roku, wybitnemu badaczowi problematyki Ziem Zachodnich i Północnych, Profesorowi Andrzejowi Kwileckiemu. Osoby zainteresowane zachęcamy do  przesyłania tekstów do tego wydawnictwa. Termin składania tekstów mija 31 sierpnia. Pytania dotyczące tej publikacji i teksty należy przesyłać na adres konferencji: mim@amu.edu.pl


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640