Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

75-lecie Instytutu Zachodniego w Poznaniu

Instytut zachodni

Zdjęcia i zapis wideo z jubileuszu

Instytut Zachodni w Poznaniu 10 grudnia 2019 r. będzie świętował 75-lecie swego istnienia. Przez ten okres wypracował sobie renomę ważnej i dobrze rozpoznawalnej placówki niemcoznawczej, cenionej nie tylko w Polsce, ale również w międzynarodowym środowisku naukowym i eksperckim. Zainteresowania badawcze i eksperckie zespołu IZ konsekwentnie koncentrują się na historii i współczesności Niemiec, dziejach i obecnym stanie relacji polsko-niemieckich, przemianach na Ziemiach Zachodnich i Północnych, problematyce europejskiej i transatlantyckiej, zagadnieniach bezpieczeństwa globalnego. Prace analityków IZ ukazują się nie tylko w formie publikacji tradycyjnych, ale także on-line w serii IZ Policy Papers i Biuletyn Instytutu Zachodniego. W ramach działalności eksperckiej wykonywane są na potrzeby praktyki politycznej notatki, raporty i ekspertyzy.

Instytut Zachodni szczyci się własną oficyną wydawniczą (Wydawnictwo Instytut Zachodni) oraz wychodzącym nieprzerwanie od 1945 r. wysoko notowanym czasopismem „Przegląd Zachodni”. Atutem poznańskiej placówki jest również jej Biblioteka dysponująca m.in. największym w Polsce zasobem specjalistycznym z zakresu niemcoznawstwa, a także unikatowymi zespołami archiwalnymi (Archiwum II Wojny Światowej, Archiwum Ziem Zachodnich) oraz bogatą dokumentacją prasową.

Koncepcja Instytutu Zachodniego zrodziła się jeszcze w latach II wojny światowej, gdy to grupa intelektualistów, wywodzących się z Wielkopolski, skupiona wokół Zygmunta Wojciechowskiego, profesora przedwojennego Uniwersytetu Poznańskiego, a później pierwszego dyrektora IZ, wystąpiła z  postulatem utworzenia placówki naukowej, zajmującej się m.in. problematyką trudnego sąsiedztwa polsko-niemieckiego. Specjalny memoriał zawierający opis celu, profilu badawczego i struktury organizacyjnej Instytutu Zachodniego przygotowano właśnie w grudniu 1944 r.

Przez lata swojej działalności Instytut Zachodni stanowił centrum wiedzy i edukacji o procesach zachodzących w Niemczech oraz w ich otoczeniu międzynarodowym. Publikacje pracowników to bardzo wartościowy wkład w dorobek polskiego niemcoznawstwa, szeroko rozumianego. Prace eksperckie mogą zaś być istotnym czynnikiem kształtowania polskiej polityki zagranicznej. Poznańska placówka jest również miejscem ważnych w wymiarze krajowym i międzynarodowym konferencji, spotkań naukowych i debat eksperckich. W szczególny sposób Instytut Zachodni służy też mieszkańcom Poznania, zapraszając ich do swojej siedziby przy ul. Mostowej 27 na spotkania z czołowymi przedstawicielami świata nauki, intelektualistami, politykami, zarówno z kraju, jak i zagranicy.  

Instytut Zachodni od 2014 r. jest dysponentem spuścizny ministra spraw zagranicznych prof. Krzysztofa Skubiszewskiego; w budynku poznańskiej placówki utworzono „Gabinet Krzysztofa Skubiszewskiego”, w którym – obok bogatego księgozbioru – znalazły się dokumenty, korespondencja, notatki, fotografie oraz inne pamiątki osobiste i rodzinne   wywodzącego się z Poznania wybitnego prawnika i dyplomaty. 

Zespół Instytutu Zachodniego w następne dziesięciolecia wchodzi z nowymi planami badawczymi i ambitnymi zadaniami eksperckimi. Będzie zabiegał o utrzymanie wysokiej marki w międzynarodowym świecie nauki i środowisku zagranicznych think-tanków. 

 

W ramach obchodów odbędzie się debata jubileuszowa pt: "Niemcy i przyszłość Unii Europejskiej", której retransmisja zostanie wyemitowana w TVP3

 

JUBILEUSZOWY BIULETYN INSTYTUTU ZACHODNIEGO


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640