Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

Debata - Czy Europa odnajdzie własną drogę? Kształtowanie unijnej polityki wobec Chin

Debata 26.01.2021

Rosnąca pozycja międzynarodowa Chińskiej Republiki Ludowej – jej siła gospodarcza i ambicje geopolityczne – stanowią centralne wyzwanie dla krótko- i długoterminowej polityki Unii Europejskiej. Pandemia COVID-19 przyczyniła się do jeszcze większej dynamiki rozwoju relacji europejsko-chińskich, a konflikt na linii Waszyngton-Pekin będzie jedną z głównych osi kształtowania się stosunków międzynarodowych w najbliższych latach.

W związku z tymi zmianami nasuwają się pytania kluczowe z punktu widzenia Europy, a także z perspektywy Niemiec i Polski. W jaki sposób UE powinna reagować na wyzwania stawiane przez Chiny? Jak przeciwdziałać negatywnym wpływom wywieranym przez politykę Chin na sytuację wewnątrz Unii? Czy pomiędzy strategicznym partnerstwem a systemową rywalizacją z Chinami jest możliwość odnalezienia przez UE „własnej drogi”, o której mówił Josep Borrell?

 

Fundacja im. Friedricha Eberta i Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego serdecznie zapraszają na dyskusję online „Czy Europa odnajdzie własną drogę? Kształtowanie unijnej polityki wobec Chin”, która odbędzie się 26 stycznia (wtorek) o godz. 17:00.

 

W debacie wezmą udział:

 

Niels Annen, sekretarz stanu w niemieckim Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych, członek Socjaldemokratycznej Partii Niemiec

Marcin Przydacz, wiceminister, podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej i wschodniej w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Dr Gudrun Wacker, Senior Fellow w Niemieckim Instytucie Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa (SWP)

Grzegorz Stec, badacz spraw chińskich, założyciel EU-China-Hub i analityk MERICS, redaktor EU-China Weekly Review (newsletter dostępny tutaj: https://seu2.cleverreach.com/f/277050-279144/)

 

Debatę poprowadzi Tomasz Morozowski z Instytutu Zachodniego.

 

 

Debata w języku polskim dostępna będzie na Facebooku Instytutu Zachodniego: www.facebook.com/IZPoznan

 

Debata w języku niemieckim dostępna będzie na Facebooku warszawskiego biura Fundacji im. Friedricha Eberta: www.facebook.com/FESWarschau

Organizatorzy: Instytut Zachodni, Friedrich Ebert Stiftung Warschau


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640