“Futures- oriented Governance of Outer Space” i “Peace Research Community Europe” - dwa nowe granty EU-COST dr Joanny Dobosz-Dobrowolskiej
Dr Joanna Dobosz-Dobrowolska, kierowniczka Zespołu „Pokój i bezpieczeństwo”, rozpoczęła realizację dwóch projektów grantów finansowanych przez Unię Europejską:
- EU COST Action: “Futures- oriented Governance of Outer Space: Towards Peace, Equity, and Environmental Integrity” (FOGOS) CA23118,
- EU COST Action: “Peace Research Community Europe” (PEACE) CA 23129.
Dr Dobosz-Dobrowolska jest wykonawczynią i członkinią Komitetów Zarządzających w obu grantach.
I. Grant „Futures-oriented Governance of Outer Space: Towards Peace, Equity, and Environmental Integrity” (FOGOS) będzie realizowany do 2028 r., na razie w 24 państwach.
Problematyka Akcji COST CA23118 dotyczy poprawy rozumienia mechanizmów i procesów zarządzania sferą kosmiczną oraz wypracowania i włączenia w procesy zarządzania nią zasad wspierających utrzymanie pokoju, równości oraz zróżnicowanego rozwoju i integralności środowiskowej. Współpraca w ramach Akcji ma ułatwić osiągnięcie zrównoważonej przyszłości w przestrzeni kosmicznej do połowy XXI w., co jest bardzo istotne dla wszystkich państw i społeczeństw globu. Aktywność ta jest bardzo istotna dla Europy ze względu na położenie geograficzne oraz na kontekst procesów pokoju i bezpieczeństwa zachodzących w XX i XXI w. Celem akcji jest przeprowadzenie badań dotyczących istniejących mechanizmów i procesów zarządzania przestrzenią kosmiczną, identyfikacja istniejących deficytów oraz wypracowanie propozycji zaleceń dotyczących porozumienia politycznego dotyczącego przestrzeni kosmicznej w taki sposób, by wzmacniało ono pokój i zwiększało poszanowanie prawa ludzi do życia w pokojowym, bezpiecznym, zintegrowanym i czystym środowisku.
Realizacja celów założonych w ramach Akcji powinna przyczynić się do takiego usprawnienia zarządzania sferą kosmiczną, które będzie sprzyjało utrzymaniu pokoju, równości i integralności środowiskowej.
Grupy robocze w grancie FOGOS:
- Communication and policy engagement
- Conceptualization and synthesis
- Space futures and peace
- Space futures and equity
- Space futures and environmental integrity
II. Grant „Peace Research Community Europe” będzie realizowany do 2028 r., na razie w 29 państwach.
Problemy poruszane przez naukowców współpracujących w Akcji COST CA23129 są jednymi z najbardziej istotnych we współczesnych stosunkach międzynarodowych. W kontekście obecnych wyzwań dla pokoju i bezpieczeństwa, z którymi zmaga się współczesny świat: wojen i konfliktów zbrojnych, wzrostu liczby, zasięgu i intensywności kryzysów humanitarnych, przyspieszającego wyścigu zbrojeń, najpoważniejszego od zakończenia zimnej wojny zagrożenia proliferacją broni masowego rażenia, relokacja zagrożeń hybrydowych, zmian klimatu czy polaryzacji, dodatkowo w związku z pogłębiającym się kryzysem zarządzania procesami pokoju i bezpieczeństwa, zwielokrotnionym w wyniku paraliżu Rady Bezpieczeństwa ONZ nad wyraz pilna i ważna jest realizacja celu Akcji w postaci badania przemian w obszarze pokoju i bezpieczeństwa. Koniecznym jest też większe umiędzynarodowienie badań dotyczących pokoju i bezpieczeństwa, poszerzenie i pogłębienie współpracy naukowców zajmujących się tą tematyką oraz transfer skumulowanej wiedzy do ogółu społeczności międzynarodowej. Tym celom służy uruchomiona w maju 2024 r. Akcja COST „Peace Research Community Europe”.
Grupy robocze w grancie „PEACE”:
- Peace & Climate
- Feminist Peace
- Local Peace
- Peace & Emerging Technologies
- Europe, Peace & Security
Realizacja obu akcji powinna przynieść wymierne korzyści państwom członkowskim UE oraz Unii jako całości. Wspomóc transfer wiedzy do ośrodków decyzyjnych w państwach członkowskich Unii, m.in. poprzez wzajemne konsultacje naukowców w ramach prowadzonych badań, pozytywnie wpłynąć na wyniki pracy naukowo-eksperckiej oraz na proces kształtowania stanowisk doradców Komisji Europejskiej i rządów państw biorących udział w Akcji.