Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

II Forum Niemcoznawcze - Część II

Instytut Zachodni w Poznaniu zaprasza na (3)

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do śledzenia obrad II Forum Niemcoznawczego organizowanego przez Instytut Zachodni. Podstawowym motywem spotkania jest refleksja nad oczekiwanymi różnorakimi zmianami w Niemczech w związku z formowaniem się nowej koalicji po wyborach do Bundestagu. Chodzi tu m. in. o możliwe kierunki i zakres zmian w systemie partyjnym i zdiagnozowanie kondycji sił politycznych starających się sprostać nowym wyzwaniom społecznym i gospodarczym. Ponadto ważny jest kontekst międzynarodowy, czyli po raz kolejny aktualne pytanie o rolę Niemiec w UE i świecie w obliczu nowych wyzwań i narastających konfliktów międzynarodowych. W trakcie Forum poruszone zostaną także zagadnienia związane z traktowaniem spuścizny nazizmu w Republice Federalnej Niemiec oraz różnych aspektów relacji bilateralnych na pograniczach Republiki Federalnej Niemiec z Francją, Polską i Danią.

Link do transmisji (24.11.2021): Instytut Zachodni - YouTube

 

Panel I

 

godz. 10.00 – 12:00

 

Refleksje wokół wystawy Rosenburg - czy prawnicy potrzebują historii prawa?

 

W 2019/2020 r. IZ we współpracy z Federalnym Ministerstwem Sprawiedliwości RFN (dalej jako FMS) pokazał we Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu wystawę „Rosenburg – Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości RFN w cieniu narodowosocjalistycznej przeszłości”. Efektem konferencji naukowych związanych z wystawą jest publikacja w języku polskim oraz angielskim (Steiner Verlag) „Odpowiedzialność państwa za zbrodnie międzynarodowe. Refleksje wokół wystawy Rosenburg” (Poznań, 2021), która omawia przyczyny i skutki braku rozliczeń zbrodni międzynarodowych. Autorzy wystawy w związku z personalnymi i materialnymi kontynuacjami nazistowskimi w FMS po 1949 r. postawili także pytanie: „Czy prawnicy to profesjonaliści bez moralności?”. W trakcie panelu postaramy się odpowiedzieć, czy znajomość historii, a zwłaszcza historii prawa państw totalitarnych, w których budowę i funkcjonowanie zaangażowani byli prawnicy, stanowi antidotum dla wykonywania pracy prawnika bez poczucia moralnej odpowiedzialności.

 

Uczestnicy panelu:

 

  • Julius Gast, absolwent prawa na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie
  • Alexander Grapentin, Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości RFN
  • Jan van den Hoff, student prawa na Uniwersytecie w Bonn
  • Prof. dr hab. Marian Małecki, Uniwersytet Jagielloński
  • Marcin Jarosz, doktorant Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

Prowadzenie: dr hab. Magdalena Bainczyk, Instytut Zachodni

 

 

Panel II

 

godz. 13.00 – 15:30

 

Przemiany na niemieckich pograniczach

 

Celem panelu jest przedyskutowanie w ujęciu porównawczym trzech różnych rodzajów zjawisk występujących na pograniczach Republiki Federalnej Niemiec z Francją, Polską i Danią. Przedmiotem refleksji będą przejawy polityki pamięci nawiązujące do dorobku powojennego procesu pojednania, stosunek lokalnych i regionalnych wspólnot do zagadnienia migracji oraz problemy współczesnej współpracy na pograniczach, takie jak dostrzegalne asymetrie w relacjach partnerów czy wpływ pandemii.

 

 

Uczestnicy panelu:

 

  • Prof. dr hab. Andrzej Sakson, Instytut Zachodni, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
  • Prof. dr hab. Pierre-Frederic Weber, Uniwersytet Szczeciński
  • Prof. dr hab. Katarzyna Stokłosa, Uniwersytet Południowej Danii, Odense

 

 

Prowadzenie: prof. dr hab. Cezary Trosiak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

 

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640