Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

Konferencja online pt. "W 30. rocznicę traktatu polsko-niemieckiego Polska i Niemcy: nowe wyzwania i perspektywy"

Plakat - ZZ-skonwertowany (1)-1

Traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 r., zapoczątkował nowy etap stosunków polsko-niemieckich. Korzyści polityczne, jakie obie strony wyniosły z przezwyciężenia podziału w Europie i budowy nowego ładu były niepodważalne. Członkostwo w Unii Europejskiej, a także w Sojuszu Północnoatlantyckim włączyło Polskę w struktury europejskie i stworzyło nowe warunki dla rozwijania współpracy. Dla Niemiec przezwyciężenie podziału kontynentu otwierało nowe perspektywy dla ich pozycji geopolitycznej i gospodarczej. Niewątpliwie do sukcesów polsko-niemieckiego porozumienia należy zaliczyć proces zbliżenia obu społeczeństw.  

Stosunki bilateralne cechuje obecnie po obu stronach pewna pasywność i dystans. Jubileusz 30-lecia traktatu wydaje się zatem sprzyjającą okazją do podejmowania rozważań nie tylko wokół jego dorobku, lecz także na temat perspektyw wzajemnych relacji.

Organizatorzy konferencji chcieliby zastanowić się nad stanem tych stosunków oraz ich perspektywami kładąc m.in. nacisk na poniższe kwestie:

Czy wyzwania, przed którymi stoją obaj partnerzy w warunkach postpandemicznego przesilenia w Europie, mogą wytworzyć nowe impulsy dla współpracy obu krajów?

Czy w i jaki sposób spodziewana po stronie niemieckiej głębsza niż dotychczas zmiana układu rządzącego może oddziaływać na wzajemne stosunki?

 

Konferencja online planowana jest w dn. 16.06.2021 r. w godzinach 10.00 – 11.30.

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640