Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

„Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy” - spotkanie z dr. Karlem Heinzem Rothem

Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego zaprasza na konferencje (2)

„Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy”

Zapraszamy na spotkanie z dr. Karlem Heinzem Rothem w Muzeum Powstania Warszawskiego 12 X 2021 r.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytut Zachodni zapraszają we wtorek 12 X 2021 r., godz. 14.00 na spotkanie z dr. Karlem Heinzem Rothem, autorem książki „Wyparte – odrzucone – odroczone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy”, której tłumaczenie ukazało się w wydawnictwie Instytutu Zachodniego.

Dr Karl Heinz Roth (ur. 1942) jest niemieckim działaczem społecznym, publicystą, lekarzem i doktorem historii, znanym z licznych prac o narodowym socjalizmie. Współzałożyciel Fundacji Historii Społecznej XX w. Od wielu lat zajmuje się sprawą niemieckiego długu reparacyjnego za zbrodnie i cierpienia narodów okupowanych przez III Rzeszę. Stoi na stanowisku, że dług ten do dzisiaj nie został przez RFN spłacony.

W książce napisanej przy udziale dr. Hartmuta Rübnera przedstawia specyfikę okupacji niemieckiej w Polsce na tle innych okupowanych przez Rzeszę państw, zdecydowanie krytykuje politykę RFN w sprawie reparacji i odszkodowań, a w konkluzji przedstawia argumenty na rzecz wypłaty przez Niemcy – jako „akt spóźnionej sprawiedliwości” – poważnych kwot tytułem przynajmniej częściowego zadośćuczynienia za  niewyrównane straty w latach 1939-1945, przede wszystkim wobec Polski.

Wprowadzenie do spotkania z dr. Rothem przedstawią eksperci Instytutu Zachodniego prof. Magdalena Bainczyk i prof. Stanisław Żerko. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne (niemiecki/polski).


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640