Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

Unia Europejska po wyborach: chaos czy nowy porządek? (15.05.2019)

ue po wyobrach strona (1)

Konferencja: Unia Europejska po wyborach: chaos czy nowy porządek?

Warszawa, 15 maja 2019 r.

(Zebra Tower, Mokotowska 1)

wejście A, 12. piętro

 

Założenia konferencji

Obecne wyniki badań opinii publicznej w państwach członkowskich Unii Europejskiej wskazują, że po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego dojdzie w nim do zmiany układu sił. Prawdopodobne jest osłabienie głównych partii europejskich oraz zwiększenie reprezentacji ruchów eurosceptycznych i antyestablishmentowych. W silniejszej grupie pojawią się siły, które opowiadają się za odmienną od prezentowanej przez dotychczasowe, główne frakcje w Parlamencie Europejskim wizją dalszego procesu integracji europejskiej.

Celem konferencji jest przedstawienie, analiza i ocena powyborczych scenariuszy zmian w Unii Europejskiej w dziedzinach mających kluczowe znaczenie dla wzmocnienia jej potencjału wewnętrznego oraz pozycji na arenie międzynarodowej. Zainteresowaniem dyskutantów objęte zostaną: przekształcenia Unii Gospodarczej i Walutowej, Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa, Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony.

Tematem pierwszej części konferencji będą dalsze reformy strefy euro oraz przekształcenia instytucjonalne w ramach Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. możliwości realizacji nowych inicjatyw związanych z polepszeniem kondycji strefy euro, a także wpływu przyszłych refom lub ich braku na potencjał gospodarczy UE. Zastanowimy się nad możliwością zwiększenia skuteczności europejskiej polityki zagranicznej i jej instrumentów służących efektywnej reakcji UE na zmiany w otoczeniu międzynarodowym.

Druga część konferencji będzie dotyczyć perspektyw dalszego rozwoju instytucji i instrumentów w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, w tym m.in. przyszłego współdziałania UE z NATO, rozbudowy wspólnych zdolności wojskowych, a także możliwości współpracy państw członkowskich w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego z Wielką Brytanią po jej wystąpieniu z UE.

 

PROGRAM KONFERENCJI

CONFERENCE PROGRAMME - ENGLISH VERSION


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640