Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

Wokół sztuki ogrodowej księżnej Izabeli Czartoryskiej (22.05.2019)

pamietajcie o ogrodach (9)

Zapraszamy na spotkanie pt. „Wokół sztuki ogrodowej księżnej Izabeli Czartoryskiej”, które odbędzie się w dniu 22 maja 2019 r. o godz. 16.00  w Pałacu Działyńskich (Sala Czerwona) w Poznaniu, Stary Rynek 78.

Dzieło księżnej I. Czartoryskiej „Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów” (1808) oraz wspaniałe edytorsko wydanie tej książki w przekładzie na język niemiecki pt. „Mancherlei Gedanken über die Art und Weise, Gärten anzulegen” (2018) posłużą jako kanwa do dyskusji wokół fenomenu przenikania się kultur, wymiany idei i wzajemnych inspiracji między Polską i Niemcami.

Udział w spotkaniu wezmą goście z Niemiec i Polski, w tym autorzy edycji niemieckiej: dr Michael Niedermeier (inicjator wydania, członek stowarzyszenia Pückler-Gesellschaft e.V. Berlin), dr Renata Kwaśniak (współautorka przekładu, uczestniczka projektu edytorskiego, Berlin) oraz Katrin Schulze (autorka pracy magisterskiej o I. Czartoryskiej, współautorka tłumaczenia na j. niemiecki,  Berlin). Ponadto będziemy gościć panią Barbarę Werner (historyka sztuki, specjalistkę ds. Ogrodów Historycznych, Łazienki Królewskie, Warszawa) i dr inż. arch. Gabrielę Klause (historyka architektury i ochrony zabytków, Poznań).

 Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne z języka  niemieckiego.

Zachęcamy do udziału w spotkaniu oraz dyskusji na temat ponadczasowych założeń kształtowania krajobrazu przez księżną Czartoryską, jak również współczesnych inspiracji płynących z jej sztuki. 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640