Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

Współczesna skrajna prawica w Niemczech i Europie – debata online

 

Data: 10 maja 2021 r., godz. 16:00 – 18:00

W ostatnich latach sukcesy partii i ruchów skrajnie prawicowych bardzo często były przedmiotem debat naukowych, eksperckich i medialnych. Nagłośnieniu radykalnej retoryki sprzyjały przede wszystkim wydarzenia związane z kryzysem migracyjnym. O zwrocie w kierunku rozwiązań nacjonalistycznych mówiło się także w kontekście brexitu, a obserwacji przebiegu wyborów parlamentarnych w takich krajach jak Niemcy, Francja, Włochy czy Austria towarzyszyło zwykle pytanie o wyniki ugrupowań sytuujących się najbardziej na prawo. Badaczy interesowały z kolei przyczyny sukcesów grup skrajnych oraz sposoby radzenia sobie z radykalizacją społeczeństw. Intensyfikacji rozmów na te tematy towarzyszyło generowanie coraz większej ilości terminów, takich jak radykalna prawica, nowa prawica czy też populistyczna skrajna prawica.

Celem debaty będzie uporządkowanie dyskusji na temat aktualnego rozwoju ruchów skrajnie prawicowych i znaczenia tej problematyki w systemach administracyjnych i polityczno-prawnych w poszczególnych państwach. Zaproszeni eksperci przybliżą najważniejsze obszary problemowe we współczesnych badaniach nad skrajną prawicą, a także podejmą próbę sformułowania prognoz na przyszłość. Okazją do podjęcia dyskusji na ten temat jest publikacja książki „Skrajna prawica we współczesnych Niemczech. Ujęcie ideologiczne” autorstwa dr Agaty Kałabunowskiej, która ukazała się w tym roku nakładem Wydawnictwa Instytutu Zachodniego.

W debacie udział wezmą:

  • dr Aleksandra Moroska-Bonkiewicz – Instytut Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego
  • dr Justyna Kajta – Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego
  • dr Agata Kałabunowska – Instytut Zachodni
  • dr hab. Artur Lipiński – Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu

Moderacja: dr Piotr Andrzejewski – Instytut Zachodni, Polska Akademia Nauk.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Instytutu Zachodniego


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640