Wystawa o stratach materialnych poniesionych przez Polskę podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945
05.06.2023 w holu głównym Instytutu Zachodniego o godzinie 14:30 odbędzie się otwarcie wystawy o stratach materialnych poniesionych przez Polskę podczas okupacji niemieckiej w latach 1939-1945.
W trakcie II wojny światowej obszar przedwojennej Polski, który po 1945 r. znalazł się w granicach Polski, został w znaczącym stopniu dotknięty działaniami zbrojnymi i skutkami polityki okupacyjnej. W wyniku zbrodniczej polityki III Rzeszy zginęło ponad 5,2 mln obywateli polskich, w tym około 3 mln Żydów. Oprócz strat biologicznych efektem niemieckich działań były poważne straty materialne. Składały się na nie zniszczenia i rabunki; przymusowe wdrażanie różnego rodzaju planów gospodarczych, wynikających z realizowania ideologii narodowo-socjalistycznych, również przyczyniło się do wymiernych strat. W czasie okupacji Polska została poddana totalnej eksploatacji ekonomicznej, przy czym jej zakres nie był jednolity dla całego terytorium. Szczególnie zostały nią dotknięte tereny Generalnego Gubernatorstwa, czyli te obszary, których nie wcielono do III Rzeszy.
Straty materialne poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej były jednymi z najwyższych w Europie. Ich negatywne skutki, wywierające znaczący wpływ na możliwości rozwoju cywilizacyjnego, wciąż są odczuwane. Szacuje się, że sama wartość strat materialnych poniesionych w wyniku niemieckich działań oraz utraconych dóbr kultury i dzieł sztuki w czasie II wojny światowej wynosi ponad 170 mld euro.