Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

Pożegnanie dr Bernadetty Jondy

Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy 
zmarłą 7 czerwca 2021 r.
                                                                                                    dr Bernadettę Jondę

blisko związaną z Instytutem Zachodnim w Poznaniu, z którym współpracowała głównie w latach dziewięćdziesiątych, biorąc udział w różnych interdyscyplinarnych projektach naukowo-badawczych, dotyczących przede wszystkim problematyki stosunków polsko-niemieckich. W kręgu jej zainteresowań znajdowały się też kwestie migracji z Polski do Niemiec oraz sytuacja młodzieży w obu krajach; prowadziła m.in. badania ankietowe na temat postaw młodzieży polskiej i niemieckiej wobec zmieniającej się rzeczywistości.

Uczestniczyła aktywnie w życiu naukowym Instytutu, goszcząc na wielu konferencjach i spotkaniach poświęconych tematyce niemcoznawczej, stereotypom etnicznym i narodowym i in. Przez wiele lat była członkiem gremiów doradczych „Przeglądu Zachodniego”, ostatnio - w charakterze recenzenta zewnętrznego. Była też autorką opracowań naukowych, publikowanych zarówno w pracach zbiorowych wydawanych przez Instytut, jak też na łamach „Przeglądu Zachodniego”. Niewiele osób pamięta, że w najtrudniejszym okresie przemian angażowała się bez reszty w pomoc na rzecz Instytutu, m.in. przywożąc książki z Niemiec dla biblioteki i nowo utworzonej księgarni instytutowej, czy też pośrednicząc w nawiązywaniu kontaktów. Była oddanym przyjacielem Instytutu.

Bernadettę łączyły z Instytutem Zachodnim nie tylko więzi zawodowe, ale też emocjonalne; z wieloma osobami była blisko zaprzyjaźniona. Zapamiętamy ją jako zawsze uśmiechniętą, niezwykle życzliwą i skorą do pomocy osobę, otwartą, pełną ciepła i optymizmu; nigdy nie myślała o sobie, zawsze o potrzebach innych.

Była zakorzeniona w dwóch światach: dzieliła swój zawodowy i osobisty czas między dwie bliskie jej sercu ojczyzny – Polskę i Niemcy.

Dyrekcja i przyjaciele z Instytutu Zachodniego w Poznaniu

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640