2017-3 (364) WOKÓŁ REFORMACJI, LUTRA I KOŚCIOŁÓW...
2017-3 (364) WOKÓŁ REFORMACJI, LUTRA I KOŚCIOŁÓW...
Artykuły 2017-3 (364)
Pięćsetna rocznica wystąpienia Marcina Lutra stała się okazją, by oddać łamy czasopisma Instytutu Zachodniego autorom podejmującym tematykę Reformacji oraz zagadnień konfesyjnych. Prezentowane rozprawy nasuwają refleksję o determinacji jednostki podejmującej – najczęściej na przekór okolicznościom i postawom sobie współczesnych – krok nadający dziejom nowy impuls i kierunek. Działania takie powoduję zmiany wielokroć przekraczające zamysł ich inicjatora.
Pięć wieków Reformacji to także część dziejów i tożsamości Polski. Przenikanie się tradycji konfesyjnych oraz historia widziana przez pryzmat lokalnych społeczności: Mazur, Ziemi Ostrzeszowskiej czy Śląska ukazują rolę jednostek twórczych, dynamicznych i zdolnych działać na przekór trudnościom. Nawet gdy po latach przypominają o nich tylko muzealne artefakty, są one przecież świadectwem ludzkiej inwencji, integrującej wspólnoty i społeczności. Może warto – z perspektywy Polski - spojrzeć na jubileusz 2017 r. jako okazję do docenienia tradycji protestantyzmu, współtworzącego zróżnicowane bogactwo kulturowe, a także pytanie, czy po latach zaniechań starcza dziś troski o należyte jego wyeksponowanie?
W obchodach z wielkim rozmachem przygotowanej rocznicy Reformacji w Niemczech nie chodziło tylko o upamiętnienie wystąpienia mnicha z Wittenbergi, lecz podkreślenie wielorakich, trwałych i głębokich następstw zapoczątkowanych wówczas zmian, które stanowią o współczesnym obliczu Niemiec, protestantyzmu oraz kultury. Może Marcin Luter pojawił się wśród wydarzeń A. D. 2017 jak najbardziej w porę i nie tylko dla uczczenia jubileuszu?
Spis treści, streszczenia oraz wybrany artykuł na stronie Przeglądu Zachodniego
Opis
- Autor
- praca zbiorowa
- Liczba stron
- 344
- Oprawa
- miękka
- Format
- A5
- PL ISSN
- 0033-2437