Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje

BIZ nr 335 Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa nowego rządu Austrii

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 335/2018: Kamil Szubart, „Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa nowego rządu Austrii”.

Utworzenie rządu ÖVP-FPÖ nie przyniesie zasadniczej zmiany w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa Austrii. Aktywność Wiednia będzie skoncentrowana na sprawach reformy UE. Kanclerz Sebastian Kurz chciałby w tych działaniach odgrywać jedną z głównych ról, tym samym pozostając w rdzeniu decyzyjnym UE.

Na płaszczyźnie bezpieczeństwa i obrony szczególny nacisk zostanie położony na próbę odtworzenia austriackich zdolności obrony własnego terytorium, zaniedbanych w ostatnich latach. Umożliwi to Wiedniowi uczestnictwo w inicjatywach podejmowanych w ramach WPBiO. W aspekcie bezpieczeństwa wewnętrznego działania realizowane przez FPÖ  nie będą się zasadniczo różnić od postulatów ÖVP proponowanych w okresie współrządzenia z socjaldemokratami. Wówczas nie zostały one przeforsowane ze względu na opór ze strony kanclerza Christiana Kerna.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640