Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje

BIZ nr 342: Czy Cambridge Analytica się powtórzy? Chiny, Niemcy i UE wobec zarządzania danymi w dobie cyfrowej

„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 342/2018: Tomasz Morozowski, „Czy Cambridge Analytica się powtórzy? Chiny, Niemcy i UE wobec zarządzania danymi w dobie cyfrowej”.


Dyskusję na temat ochrony danych w Internecie, jaka wywiązała się po ujawnieniu informacji o udostępnieniu danych ok. 87 mln użytkowników portalu społecznościowego Facebook firmie Cambridge Analytica, należy rozważać w szerszym kontekście. Kształtowanie polityki zarządzania danymi jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stanęły rządy państw europejskich w obliczu cyfrowej rewolucji. Dwa największe światowe mocarstwa cyfrowe ‒ USA i Chiny ‒ prezentują diametralnie różne podejścia do polityki danych i sposobów ich wykorzystywania. Z perspektywy Europy pojawia się kluczowe pytanie o działania, jakie dla ochrony danych powinna podjąć Unia Europejska.

Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640