Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Przegląd Zachodni

PZ 2012 NUMER SPECJALNY: "Polska - Niemcy - Europa".

PZ 2012 NUMER SPECJALNY: "Polska - Niemcy - Europa".

Specjalny numer „Przeglądu Zachodniego”, który przygotowaliśmy, zawiera wybór tekstów z roczników 2008 – 2011 prezentujących polskie badania i opinie dotyczące różnych aspektów relacji Polska – Niemcy – Europa. Znalazły się w nim artykuły o: badaniach prof. G. Labudy dotyczących polskiej granicy zachodniej, genezie II wojny światowej, stosunku do przeszłości w Niemczech, sporze granicznym PRL – NRD, migracjach Polaków do Niemiec. Kolejne teksty podejmują prośbę oceny realizacji traktatu polsko –niemieckiego o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy (prawa Polaków w Niemczech, dostępność niemieckiego rynku pracy i współpraca kulturalna) oraz wskazują na zmianę charakteru polsko-niemieckich stosunków politycznych po 2007 r.

Problematyka ostatniej grupy tekstów jest związana z Unią Europejską. Dotyczą one usytuowania relacji polsko–niemieckich w UE, postaw Polaków wobec integracji, bezpośrednich polskich inwestycji zagranicznych, strategii promocji Polskich i prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Praca naukowa finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą
"Narodowy Program Rozwoju Humanistyki"


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640