42. Festiwal Filmowy w Monachium
#Monachium #FestiwalFilmowy #Söder #Weimer #BawarskiSzczytFilmowy #reformawspieraniafilmu
Coroczne święto filmu w Monachium, odbywające się w dniach 27 czerwca - 6 lipca br., zgromadziło liczne grono twórców filmowych, wielu gości i miłośników kina. W uroczystej inauguracji 42. edycji Festiwalu Filmowego uczestniczyli wysokiej rangi politycy, w tym Marcus Söder, premier Bawarii i Dominik Kraus, zastępca burmistrza Monachium; łącznie wzięło w niej udział ok. 1600 osób. Festiwal zainaugurował brytyjski komediodramat „The Ballad of Wallis Island” w reż. Jamesa Griffitha.
Christoph Gröner i Julia Weigl, sprawujący od trzech lat funkcję kierownictwa artystycznego festiwalu, zwrócili uwagę na „spajającą siłę” filmu w trudnych czasach. Mimo szokującej sytuacji na świecie oboje wierzą, że zawsze jest powód do ostrożnego optymizmu i do tego, aby spotykać się ze sobą. Filmy zaś są najlepszym środkiem, aby posłuchać się nawzajem i nawiązać dialog. I ta myśl przyświeca im przy organizowaniu festiwali.
Premier Söder z kolei zażartował, że Bawaria stała się „jakby Hollywoodem”, a Monachium − miastem, które łączy wielkie uczucia. Podkreślił znaczenie wolności sztuki, która sprawia, że każdy, kto tworzy sztukę, ma możliwość czynić to według własnego uznania i zgodnie z własną potrzebą − to właśnie jest częścią naszej demokracji. Przestrzegał, że autokracje będą się starały w pierwszej kolejności sztukę i film „ograniczyć”, „opanować” i „kontrolować”. Do tego nie wolno dopuścić. Na kulturze, sztuce i edukacji nie wolno też oszczędzać.
Jednym z wydarzeń towarzyszących festiwalowi w Monachium był Bawarski Szczyt Filmowy z udziałem ministra stanu ds. kultury Wolframa Weimera oraz czołowych przedstawicieli przemysłu filmowego i instytucji wspierania filmu. Dyskutowano o sytuacji w branży filmowej i jej perspektywach. Przyznając, że przemysł filmowy potrzebuje wsparcia, Weimer zapewnił, że taką pomoc ze strony rządu otrzyma.
Nawiązał też do przeprowadzanej obecnie reformy wspierania niemieckiej kinematografii i poinformował, że dwa z czterech jej elementów są już realizowane: nowa ustawa o wspieraniu filmu oraz zmodyfikowane wytyczne dotyczące wspierania twórczości filmowej. Teraz w centrum uwagi znajdą się dwa pozostałe filary reformy: model oparty na bodźcach podatkowych oraz obowiązek inwestowania. Nowe ustawy mają być przygotowane w ciągu następnego roku. (M. Wagińska-Marzec)
https://www.filmfest-muenchen.de/de/presse-industry/pressemitteilungen/ffm_2025_eroffnung/
https://kulturstaatsminister.de/weimer-rueckenwind-fuer-die-filmbranche