Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

6. niemiecko-chińskie konsultacje międzyrządowe

#Niemcy #Chiny #konsultacje #Merkel #Li #COVID-19 #sankcje #Hongkong #Sinciang

W 6. niemiecko-chińskich konsultacjach międzyrządowych (28.04.2021), zorganizowanych po raz pierwszy w formacie online, wzięło udział 25 przedstawicieli ministerstw oraz reprezentanci gospodarki z obu państw. Niemcy prowadzą konsultacje międzyrządowe z Chinami od 2011 r. w rytmie dwuletnim.

Najważniejszymi tematami rozmów były: współpraca w zwalczaniu pandemii COVID-19, ochrona środowiska i polityka klimatyczna, bezpieczeństwo artykułów spożywczych i transport towarów niebezpiecznych. W wyniku konsultacji podpisano łącznie sześć deklaracji intencji w tych obszarach, które cechuje brak potencjału konfliktowego.

Kanclerz Angela Merkel podkreśliła, że pandemia wymaga międzynarodowej współpracy, w tym w zakresie transparentnej produkcji szczepionek i ich wzajemnego uznawania w ramach WHO. Ponadto pozytywnie oceniła finalizację w grudniu 2020 r. rozmów na temat umowy inwestycyjnej CAI pomiędzy UE a Chinami, co „było dla niej ważne osobiście”. Według Merkel umowa CAI stanowi fundament dla transparentnych stosunków gospodarczych, wzajemnego otwierania rynków i osiągnięcia wzajemności i bezpieczeństwa prawnego. Jak dodała, przedmiotem porozumienia będą też standardy pracy zgodne z normami ILO − według Merkel „rozsądne warunki pracy mają duże znaczenie” zarówno w Niemczech, jak i w Chinach.

W kontekście ostatnich kontrowersji w relacjach europejsko-chińskich kanclerz Merkel podkreśliła, że w ramach konsultacji międzyrządowych omawiane są także trudne tematy, w których istnieją różnice poglądów pomiędzy RFN a ChRL. Wymieniła przykład praw człowieka i sytuacji w Hongkongu i zaapelowała o wznowienie niemiecko-chińskiego dialogu dotyczącego praw człowieka; nie odniosła się jednak bezpośrednio do obustronnych sankcji UE i Chin ani sytuacji Ujgurów w Sinciangu. Z kolei chiński premier Li Keqiang, również odwołując się do różnic poglądów, stwierdził, że korzystne warunki dla dialogu i współpracy są możliwe „tak długo, jak będziemy komunikować się na bazie równouprawnionego traktowania i wzajemnego nieingerowania w sprawy wewnętrzne”. (TM)

30 kwietnia 2021

https://www.bundesregierung.de/breg-de/suche/pressestatements-von-bundeskanzlerin-merkel-und-ministerpraesident-li-keqiang-zu-den-deutsch-chinesischen-regierungskonsultationen-am-28-april-2021-1898662

https://www.bundesregierung.de/breg-de/aktuelles/deutschland-china-1898686

https://www.bundesregierung.de/breg-de/suche/sechste-deutsch-chinesische-regierungskonsultationen-1898704


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640