Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Aplikacja „Corona-Warn-App” w Niemczech

#COVID-19 #Corona-Warn-App #aplikacja

Aplikacja służąca do śledzenia rozprzestrzeniania się koronawirusa o nazwie „Corona-Warn-App” jest od ponad tygodnia powszechnie dostępna do bezpłatnego pobierania w Niemczech poprzez App Store oraz Google Play. Aplikacja umożliwia rejestrowanie bliskich kontaktów z osobami, które także posiadają ją na smartfonie. Kontakty pomiędzy telefonami są anonimowo rejestrowane poprzez technologię Bluetooth. W przypadku wprowadzenia przez użytkownika aplikacji informacji o zarażeniu koronawirusem, wszystkie osoby, które miały z nim kontakt w ciągu ostatnich 2 tygodni zostaną o tym poinformowane poprzez aplikację.

Proces przygotowania aplikacji przez koncern informatyczny SAP i firmę Deutsche Telekom we współpracy z rządowym Instytutem Roberta Kocha trwał w Niemczech od wielu tygodni i był szeroko dyskutowany. Kontrowersje dotyczyły ochrony danych, sposobu ich przechowywania, a także pytania o obligatoryjność pobierania. Zdecydowano się na wariant zdecentralizowanego przechowywania danych i pełnej dobrowolności pobierania aplikacji. Niemiecki rząd podjął działania promocyjne, aby zachęcić jak największą liczbę obywateli do korzystania z „Corona-Warn-App”.

Lekarze w Niemczech pozytywnie oceniają aplikację, jako „bardzo sensowny instrument” umożliwiający rozpoznawanie i przerywanie łańcuchów infekcji. Jak podkreślił przewodniczący Federalnej Izby Lekarskiej Klaus Reinhardt, aplikacja umożliwia także lepsze osobiste zabezpieczenie przed infekcją – dzięki otrzymanej poprzez aplikację informacji o bliskim kontakcie z osobą zarażoną, po której należy jak najszybciej przetestować się na obecność koronawirusa.

Początkowe zainteresowanie Niemców aplikacją jest wysokie: w czasie pierwszych 24 godzin jej dostępności zanotowano ponad 6,5 mln pobrań, zaś przez pierwsze 9 dni – ok. 13 mln. Skuteczność aplikacji w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa zależy od liczby korzystających z niej obywateli, która powinna być jak najwyższa – szczególnie chodzi o osoby często mające kontakt z innymi. (TM)

https://www.bundesregierung.de/breg-de/themen/corona-warn-app

https://www.faz.net/aktuell/politik/inland/offizielle-corona-warn-app-steht-zum-download-bereit-16817068.html?campID=OMAIL_REDNL_n%2Fa_n%2Fa_n%2Fa_n%2Fa_n%2Fa_n%2Fa_n%2Fa_Der_Tag_am_Morgen&utm_campaign=Newsletter_FAZ_Der_Tag_am_Morgen&utm_medium=email&utm_source=FAZnewsletter&xtor=EREC-7-%5BDer_Tag_am_Morgen%5D-20200616


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640