APPLAUS-Award 2024 − Nagrody dla klubów i organizatorów imprez muzycznych
#nagroda #Rostock #APPLAUS-Award #klubymuzyczne #muzykanażywo #Roth
Nagroda APPLAUS-Award przyznawana jest co roku (od 2013 r.) wyróżniającym się klubom muzycznym oraz organizatorom wydarzeń muzyki na żywo w całych Niemczech. Ceremonia wręczenia tegorocznych nagród miała miejsce 20 listopada br. w Rostocku (Meklemburgia-Pomorze Przednie).
W 2024 r. otrzymało je łącznie 90 wybranych klubów i organizatorów imprez muzycznych, którzy zostali wyróżnieni w 6 kategoriach: „Najlepszy program muzyki na żywo”, „Najlepsze miejsce wykonywania muzyki na żywo” bądź „Najlepsze małe miejsca oferujące muzykę i cykle muzyczne”, a także „Świadomość”, „Inkluzja” i „Zrównoważony rozwój”.
Na nagrody w ramach APPLAUS-Award było do dyspozycji w tym roku z budżetu BKM łącznie 1,6 mln euro. Zdobywcą głównej nagrody oraz premii w wys. 50 tys. euro został klub Saxtall w Pohrsdorfie (Saksonia). Premię w wys. 35 tys. euro w uznaniu za „najlepsze miejsce wykonywania muzyki na żywo” przyznano organizatorom eventów muzycznych w lokalu Bahnhof Kötzting w Bad Kötzting (Bawaria). Wśród małych lokali jako „najlepsze miejsce prezentowania muzyki” wyróżniono klub VL w Halle (Saksonia-Anhalt), przyznając zarazem 10 tys. euro. Kolejne wyróżnienia w kategorii „Avareness” powędrowały do Mahagoni Kollektiv w Konstancji (Badenia-Wirtembergia), w kategorii „Inklusion” do Berliner Spielstätten (Berlin) i Fitzroy Club Berlin oraz w kategorii „Nachhaltigkeit” do centrum kultury Schlachthof w Wiesbaden (Hesja). Nagrodzeni otrzymali też premię wynoszącą po 8 tys. euro.
Minister Claudia Roth wręczając nagrody podkreśliła, że kluby muzyczne są ważnymi miejscami kultury stwarzającymi przestrzeń dla eksponowania różnorodności i radości z eksperymentowania; miejscami. w których stykają się ze sobą najrozmaitsze gatunki i gdzie mogą powstawać nowe brzmienia. Zaapelowała przy tym, by nie pozwolić prawicowym ekstremistom, antysemitom i rasistom decydować o tym, gdzie jaka forma kultury jest uprawiana. I opowiedziała się stanowczo po stronie tych, którzy odrzucają szerzenie nienawiści w kulturze i przeciwstawiają się tym trendom.
Dostrzegając problemy, przed jakimi stoją kluby i organizatorzy imprez (wzrost kosztów energii, najmu pomieszczeń etc), Roth zapewniła, że rząd będzie się starał więcej uczynić, by te miejsca kultury ochronić. Są one bowiem niezbędne dla wymiany społecznej, dla subkultury i rozwijania kreatywności. Uważa więc, że potrzebne jest większe (polityczne i społeczne) wsparcie dla ich ważnej pracy.
Przyznawanie w Niemczech nagród w tak niszowej sferze, jaką jest działalność niezależnych (głównie małych i średnich) klubów muzycznych oraz praca organizatorów muzyki na żywo, świadczy o docenianiu przez decydentów w Niemczech ich roli społecznej i politycznej. Dowodem na to jest też gotowość do wychodzenia naprzeciw ich problemom egzystencjalnym, aby nie dopuścić do ich zniknięcia z krajobrazu kulturowego. (M. Wagińska-Marzec)
https://applaus-award.de/die-preistraegerinnen-des-applaus-award-2024/