Bundeswehrze brakuje funduszy na ćwiczenia
#Bundeswehra #Lambrecht #Niemcy #politykaobrony #siłyzbrojne
Według informacji ujawnionych przez niemieckie media siłom zbrojnym RFN brakuje funduszy na realizację tegorocznych ćwiczeń. Zamiast już wcześniej przewidzianego zapotrzebowania na realizację ćwiczeń i manewrów w wysokości 350 mln euro, w tegorocznym budżecie Ministerstwa Obrony zabezpieczono na ten cel tylko kwotę 253 mln euro. Poza tym Bundeswehrze brakuje w tym roku także funduszy na zakup amunicji i paliwa. Wszystko wskazuje na to, że bezpośrednią przyczyną tej sytuacji są błędy po stronie resortu obrony kierowanego przez Christinę Lambrecht z SPD (za kontrolę i nadzór budżetu w resorcie odpowiada jej bliska współpracowniczka Margaretha Sudhof).
Błędy w procesie planowania wydatków przez niemiecki resort obrony miały miejsce już w poprzednich latach. Jesienią ubiegłego roku wskutek podobnych błędów i zaniedbań Bundeswehrze prawie zabrakło paliwa do pojazdów, ponieważ budżet na ten cel został wyczerpany do połowy października. Powstałą wówczas lukę udało się uzupełnić m.in. dzięki zaoszczędzonym środkom, które były pierwotnie przewidziane na działania związane z pandemią COVID-19.
Jeszcze poważniejszym problemem niż niewystarczające fundusze na ćwiczenia i paliwo jest brak odpowiednich środków na zakup amunicji. W ubiegłym roku, jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie, siłom zbrojnym brakowało na ten cel ok. 20 mld euro, a sytuacja w kolejnych miesiącach uległa pogorszeniu m.in. wskutek realizacji dostaw pomocy militarnej dla sił zbrojnych Ukrainy. Mimo to Ministerstwo Obrony RFN w pierwotnym projekcie budżetu resortu na bieżący rok zaplanowało na zakup amunicji tylko niewielką część potrzebnych środków. Chcąc naprawić ten błąd, na początku grudnia ubiegłego roku szefowa resortu obrony skierowała list w tej sprawie do ministra finansów Christiana Lindnera. Odpowiedź z Ministerstwa Finansów była jednak negatywna. Wskazywano w niej, że przyczyną braku amunicji dla Bundeswehry nie jest brak środków, lecz skomplikowane, czasem nieprzejrzyste i niespójne procesy planowania oraz realizacji zamówień w Ministerstwie Obrony RFN. (K. Janoś)
12 stycznia 2023