Cła Trumpa i odpowiedź UE
#cła #Trump #UE #wojna handlowa #dzień wyzwolenia
Ogłoszony przez prezydenta Donalda Trumpa 2 kwietnia 2025 r. szeroki pakiet taryf celnych, mający na celu redukcję deficytu handlowego i wsparcie krajowej produkcji, obejmuje następujące regulacje:
· uniwersalne cło w wysokości 10% na wszystkie importowane towary, obowiązujące od 5 kwietnia br.;
· dodatkowe „wzajemne” taryfy dla 60 krajów uznanych przez administrację Trumpa za stosujące nieuczciwe praktyki handlowe; cła wynoszące od 10% do 50% wejdą w życie 9 kwietnia br.
Największe zmiany w taryfach:
· Chiny - 34% dodatkowego cła, które razem z już obowiązującą 20-procentową stawką podnosi całkowitą opłatę na import z Chin do 54%;
· Unia Europejska - 20-procentowe cło, odzwierciedlające długoletnie napięcia handlowe między Waszyngtonem a Brukselą;
· Wielka Brytania - stosunkowo łagodna stawka 10-procentowa;
· samochody i części samochodowe - pozostają objęte wcześniejszym 25-procentowym cłem, bez dodatkowych opłat.
Wśród ekspertów szczególne zdziwienie budzi sposób obliczania nowych taryf. Doradcy Trumpa, zamiast stosować standardowe analizy ekonomiczne, wykorzystali prostą formułę: podzielili deficyt handlowy USA z danym krajem przez wartość importu z tego kraju, następnie dzieląc ten wynik przez dwa, uzyskali w ten sposób „wzajemną” stawkę celną.
Ekonomiści podkreślają, że największym problemem nowych ceł jest nie tylko ich wysokość, ale przede wszystkim brak stabilności – administracja Trumpa zapowiedziała dalsze zmiany, co zwiększa niepewność na rynkach i grozi globalną wojną handlową.
W odpowiedzi Unia Europejska najprawdopodobniej skupi się na sektorze usług, gdzie posiada przewagę nad USA. Wśród rozważanych środków odwetowych znajdują się:
· specjalne podatki cyfrowe dla amerykańskich gigantów technologicznych, takich jak Google i Amazon;
· utrudnienia administracyjne dla amerykańskich banków, np. opóźnienia w wydawaniu licencji;
· ograniczenia w dostępie do zamówień publicznych dla firm z USA.
Stany Zjednoczone były największym partnerem handlowym Niemiec w 2024 r., ich wymiana towarów wyniosła 253 mld euro, począwszy od samochodów i części samochodowych po farmaceutyki i maszyny. „Zapowiedziane cła są bezprecedensowym atakiem na międzynarodowy system handlu światowego, wolny handel i globalne łańcuchy dostaw” - stwierdził w reakcji na decyzję amerykańskiego prezydenta Wolfgang Niedermark, członek zarządu głównego niemieckiego stowarzyszenia przemysłowego BDI. (R. Szymanowski).
https://www.handelsblatt.com/politik/international/handelskrieg-das-dollar-komplott/100117194.html
https://www.economist.com/finance-and-economics/2025/04/03/trump-takes-americas-trade-policies-back-to-the-19th-century
https://www.reuters.com/markets/europe/german-industry-expects-severe-hit-trump-tariffs-2025-04-03/?utm_source=chatgpt.com