Co czwartą nową firmę w Niemczech zakładają imigranci
#migracje #przedsiębiorczość #firmy
Z ewaluacji przeprowadzonej przez jednostkę analityczną KfW Research, działającą przy banku KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau), wynika, że co czwartą nową firmę zarejestrowaną w 2019 r. w Niemczech założyli imigranci. W okresie 2011-2017 odsetek firm założonych przez osoby o pochodzeniu migracyjnym wynosił ok. 21% wszystkich nowych firm, a w ostatnich dwóch latach wzrósł do 26% (ok. 160 tys. z prawie 605 tys. wszystkich firm).
KfW Research poinformowała też o o tzw. Gründungsquote, czyli liczbie założycieli nowych firm na 10 tys. osób zdolnych do pracy zarobkowej. W 2019 r. wskaźnik ten wynosił wśród imigrantów 137, a ogólnie w skali Niemiec 117. Odnotowano wzrost w porównaniu z poprzednim badaniem z 2017 r. (wówczas wskaźnik wynosił 109 wśród migrantów), natomiast spadek w porównaniu do wyników analizy z 2013 r. ‒ wskaźnik 199 czy z 2009 r. ‒ wskaźnik 190.
W raporcie wskazano na trzy możliwe wyjaśnienia dużej przedsiębiorczości wśród imigrantów w porównaniu do pozostałych obywateli Niemiec. Jednym z nich są relatywnie słabsze szanse migrantów na rynku pracy. Okazało się, że 32% firm założonych w 2019 r. przez imigrantów powstało z braku innej alternatywy dla uzyskania dochodu, co znacznie wykracza poza średnią wynoszącą 23%. Kolejnym wyjaśnieniem, na które wskazuje KfW Research, jest większa skłonność migrantów do podejmowania ryzyka. Ostatnim zaś ‒ posiadanie przez nich wzorców, na których mogą się oprzeć. Aż 61% badanych migrantów-biznesmenów przyznało, że osobiście zna przedsiębiorców, którzy należą do ich kręgu rodzinnego lub towarzyskiego, podczas gdy średnia dla wszystkich biorących udział w badaniu wynosiła 48%.
Dr Fritzi Köhler-Geib z KfW Research w komentarzach dla prasy podkreślała, że niemiecka gospodarka już od lat zyskuje na większej gotowości imigrantów do podejmowania ryzyka. Zaznaczyła, że 2020 r. może zakończyć się zmianą tego trendu, ponieważ wiele pomysłów inwestycyjnych musiało zostać zawieszonych. Z drugiej jednak strony w kolejnym badaniu KfW może okazać się, że kryzys gospodarczy był katalizatorem innowacji, a nie ich hamulcem. (AK)