Dotacje na projekty z programu „MemoRails”
#MemoRails #program #dotacje #dworce #pamięć #historialokalna #zbrodnienazistowskie #Weimer #Despot
Rozstrzygnięto w Niemczech konkurs w ramach programu „MemoRails” („Kolej Pamięta”), uruchomionego w styczniu br., i przyznano dotacje dla 13 projektów dotyczących rozliczania się ze zbrodniami nazistowskimi. Poinformował o tym 17 lipca br. minister stanu ds. kultury Wolfram Weimer.
Celem programu „MemoRails” jest przypominanie o funkcji, jaką w okresie III Rzeszy spełniały dworce kolejowe. To stąd wyruszały transporty ludności deportowanej do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady; były to miejsca, z których uciekano przed wywózką i dokąd przywożono robotników przymusowych. Dlatego budynki dworcowe i ich otoczenie mają stać się jedną z form upamiętniania ofiar prześladowań nazistowskich oraz ważną częścią kultury pamięci. Będą stanowić w przestrzeni publicznej znak stałej odpowiedzialności Niemiec za zbrodnie nazistowskie.
Urząd pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów przeznaczył na program 1,1 mln euro, a fundacja Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft (EVZ), zajmująca się jego realizacją, wyasygnowała na ten cel 100 tys. euro. Deutsche Bahn wspiera przedsięwzięcie logistycznie i komunikacyjnie. Dotacje są skierowane do lokalnych inicjatyw obywatelskich na przedsięwzięcia, które przybliżają historię ofiar i sprawców, służąc podtrzymywaniu pamięci o ich losach. Projekty, którym przyznano dotacje, były zgłaszane przez zarządy miast, stowarzyszenia ofiar, stowarzyszenia historyczne, miejsca pamięci, instytucje kultury, a także ośrodki zajmujące się edukacją historyczną, kulturalną i polityczną.
Wśród dotowanych projektów są m.in. „Przystanek Praca Przymusowa (zgłoszony przez Schloß Trebnitz Bildungs- und Begegnungszentrum e.V.), „Dokąd prowadzą te szyny?” (Bezirksamt Tempelhof-Schöneberg/Jugend Museum Schöneberg), „Poszukiwanie śladów” (Stadtverwaltung Meiningen), „Z tego miejsca − cykl projektów o przybyciu, pozostaniu i zostawionych śladach w czasie narodowego socjalizmu” (Musikschule Neumünster) i inne.
Zdaniem Andrei Despot z EVZ to, że na konkurs nadesłano ponad 100 projektów, świadczy o wielkim rezonansie, jaki wywołał program, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Choć dworce były centralnymi miejscami, gdzie dokonywano przemocy, to jednak zachowało się niewiele śladów tamtych zdarzeń, a przecież − mówiła Despot − były one „punktem węzłowym” zbrodni, miejscem deportacji i dehumanizacji.
Z kolei w opinii ministra Weimera to, że tak wiele osób zainteresowało się tym mało znanym aspektem historii dworców, dowodzi ich świadomości znaczenia niemieckiej kultury pamięci. Jest przekonany, że program przyczyni się do wzmocnienia lokalnych inicjatyw i umocowania pamięci o zbrodniach nazizmu w historii danego miejsca. (M. Wagińska-Marzec)
https://kulturstaatsminister.de/13-projekte-machen-ns-geschichte-sichtbar
https://www.stiftung-evz.de/was-wir-foerdern/drittmittel-programme/memorails/