Drugi zjazd Sojuszu Sahry Wagenknecht (BSW)
#BSW #Wagenknecht #Bundestag2025
Drugi zjazd partii Sojusz Sahry Wagenknecht (BSW), który odbył się 12 stycznia 2025 r. w Bonn, służył podsumowaniu dotychczasowych osiągnięć ugrupowania oraz przygotowaniom do walki w wyborach do Bundestagu. Choć BSW istnieje zaledwie od roku, partia zdobyła już miejsca w czterech parlamentach, w tym w Parlamencie Europejskim, oraz wprowadziła swoich przedstawicieli do rządów Brandenburgii i Turyngii. Ponadto ugrupowanie zorganizowało 16 regionalnych oddziałów, co stanowi bezprecedensowy sukces w budowie nowej siły politycznej w Niemczech.
Podczas zjazdu liderzy BSW skupili się w swoich wystąpieniach na krytyce USA, unijnych sankcji wobec Rosji i wyścigu zbrojeń. W postulatach znalazły się wezwania do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu na Ukrainie, odbudowy gazociągu Nord Stream, inwestycji w infrastrukturę i ochrony przed dezindustrializacją Niemiec. Zjazd zakończył się debatą nad programem wyborczym do Bundestagu, który został przyjęty przez delegatów. Oskar Lafontaine podkreślił ambicje BSW jako partii dążącej do nowej „polityki odprężenia” i współpracy energetycznej z Rosją.
Sahra Wagenknecht, prezentując swoją wizję jako kandydatka na urząd kanclerza, skrytykowała zachodnie sankcje gospodarcze, uznając je za szkodliwe dla niemieckiej gospodarki. Liderka opowiada się za „pacyfizmem”, sprzeciwiając się pomocy militarnej dla Ukrainy oraz krytykując NATO i USA za prowokacyjne działania. Sevim Dağdelen, prominentna postać partii, wyraziła sprzeciw wobec „wiernopoddańczej lojalności” Niemiec wobec Stanów Zjednoczonych, posługując się hasłem „Ami − go home”, co było też związane z brakiem zgody partii na stacjonowanie amerykańskich rakiet średniego zasięgu w Niemczech.
Na zjeździe partia wyraźnie dystansowała się od AfD, krytykując jej radykalizm oraz sympatie do Elona Muska. Liderzy BSW podkreślili, że ich ugrupowanie jest jedyną opcją pokojową, sprzeciwiającą się wielkiemu kapitałowi i zbrojeniom. AfD, co nie umknęło uwadze liderów BSW, mogła utracić ten wizerunek i część swojego elektoratu, proponując przeznaczenie 5% PKB na Bundeswehrę oraz, po wygranej Donalda Trumpa, przychylnie patrząc na USA.
BSW ma ambicje przekroczenia progu wyborczego 5% i zdobycia miejsc w Bundestagu. Partię charakteryzuje kontrowersyjne stanowisko w kwestiach zbrojeń oraz polityki wobec USA, co pozwala jej odróżnić się od innych ugrupowań. Choć BSW wykazuje pewne podobieństwa do AfD, zwłaszcza w kwestiach takich jak migracja i Nord Stream, jej głównym postulatem jest radykalny „pacyfizm”. W rozumieniu partii oznacza to sprzeciw wobec militarnego wsparcia Ukrainy oraz przeciwdziałanie wzmacnianiu Bundeswehry poza zdolnościami obronnymi Niemiec. (P. Tepper)