Europejscy partnerzy zacieśniają współpracę obronną
#Pistorius #bezpieczeństwo #Berlin #Ukraina #Europa
Z inicjatywy niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa w Berlinie spotkali się 25 listopada br. szefowie resortów obrony – obok Niemiec – Polski, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch (reprezentowane przez sekretarza stanu). Zdalnie z uczestnikami spotkania połączył się ukraiński minister obrony Rustem Umierow. Rozmawiano o obecnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie, w tym wojnie w Ukrainie, oraz o możliwościach wzmocnienia europejskiego potencjału obronnego. Zgodnie z zapowiedzią niemieckiego resortu obrony jest to pierwsze spotkanie przyszłego regularnego formatu rozmów na takim szczeblu, koncentrującego się na bieżącej sytuacji bezpieczeństwa w Europie.
Uzasadniając swoją inicjatywę, min. Pistorius podkreślił, że chodzi o wzięcie przez Europę większej odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo. Cel ten ma być realizowany zarówno poprzez zwiększenie wydatków na obronność, jak i standaryzację oraz rozwój własnych systemów uzbrojenia. Uczestnicy spotkania zgodzili się co do tego, że państwa europejskie powinny intensywniej rozwijać własne technologie zbrojeniowe oraz zwiększyć wolumen ich zamówień. Zapowiedziano również uruchomienie kolejnych inicjatyw, wzorowanych na takich programach, jak ESSI (Europejska Tarcza Antyrakietowa) oraz ELSA (Program Rozwoju Europejskiego Pocisku Manewrującego Dalekiego Zasięgu).
Odnosząc się podczas wspólnej konferencji prasowej do wojny w Ukrainie, min. Pistorius stwierdził, że ma ona wymiar międzynarodowy i „rosyjskie groźby są skierowane również do nas”. Podkreślił, że partnerzy zgodzili się co do konieczności zwiększenia wsparcia dla Ukrainy, także w wymiarze pomocy dla jej przemysłu zbrojeniowego, oraz ogłosili rozszerzenie współpracy w zakresie dostaw dronów i produkcji amunicji. Podsumowując spotkanie, szef niemieckiego resortu obrony zapewniał, że „odbyliśmy dziś otwartą dyskusję, która była konieczna i która pomogła posunąć nam się naprzód”. Zaznaczył, że ten format nie jest ekskluzywną grupą i z pewnością w przyszłości rozszerzy się o kolejne państwa.
Wydaje się, że spotkanie było reakcją na zwycięstwo wyborcze Donalda Trumpa i spodziewane następstwa zmiany w Białym Domu. Stąd różne zapowiedzi na rzecz zwiększenia zdolności obronnych Europy. Najważniejsza będzie jednak ich konsekwentna realizacja oraz kontynuacja spotkań − być może w rozszerzonym składzie. Następne spotkanie zaplanowano w Warszawie, na początku 2025 r. (S. Olszewski)
https://www.bmvg.de/de/aktuelles/pistorius-empfang-fuenfer-format-5862896