#everynamecounts – wirtualny projekt pamięci o ofiarach Holocaustu
#Niemcy #historia #Holocaust #pamięć #projekt #everynamecounts
W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holocauście (27.01.2023) niemiecka minister stanu ds. kultury Claudia Roth wraz z archiwum dokumentów ofiar nazizmu Arolsen Archives zwróciła się do obywateli w Niemczech z apelem o aktywne włączenie się do wirtualnego projektu pamięci o ofiarach Holocaustu pod nazwą: #everynamecounts.
Projekt crowdsourcingowy #everynamecounts został powołany do życia wiosną 2020 r. W ramach projektu dane biograficzne osób prześladowanych w czasie narodowego socjalizmu przenoszone są z oryginalnych dokumentów zgromadzonych w Arolsen Archives do bazy danych online. W ten sposób tworzony jest swego rodzaju „wirtualny pomnik” ofiar narodowego socjalizmu. Do tej pory w projekcie wzięło już udział ok. 60 tys. osób z całego świata. Projekt jest skierowany zwłaszcza do ludzi młodych, nie mających bezpośredniej styczności z narodowym socjalizmem, którzy − poprzez obcowanie z dokumentami i poznawanie losów poszczególnych jednostek − mają możność zajmowania się narodowosocjalistyczną przeszłością.
Tegoroczna, tygodniowa akcja (23-29.01.2023), której patronuje minister Roth, ma na celu zdigitalizowanie i udostępnienie online ok. 30 tys. kart więźniów dawnego obozu koncentracyjnego w miejscowości Sztutowo (KZ-Stutthof), utworzonego na anektowanych terenach Wolnego Miasta Gdańska. W obozie tym przebywało do momentu wyzwolenia prawie
110 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci; ok. 65 tys. z nich zostało zamordowanych.
Apelując o przyłączenie się do akcji, minister Roth wskazała na potrzebę pomocy w zewidencjonowaniu nazwisk ofiar i tych, którzy przeżyli. Każdy może uzupełnić powstający wirtualny bank danych o ofiarach i pomóc w odsłanianiu i udostępnianiu ich losów międzynarodowej społeczności. Jednocześnie będzie to stanowiło znaczącą pomoc w zdigitalizowaniu archiwum, a ponadto także − wyraźny sygnał opowiadania się przeciwko nienawiści i nagonkom, przeciwko antysemityzmowi i rasizmowi, stwierdziła Roth.
Archiwum Arolsen Archives jest uważane za największe na świecie archiwum dokumentów ofiar reżimu narodowego socjalizmu i tych, którym udało się przeżyć. Obejmuje ono ponad 30 mln oryginalnych dokumentów (wraz z odnośnymi informacjami) dotyczących ok. 17,5 mln osób. Dokumenty te są zaliczane częściowo do światowego dziedzictwa dokumentów UNESCO „Memory of the World”. W bieżącym roku archiwum obchodzi 75-lecie swego istnienia. Do dzisiaj instytucja ta, znana też pod nazwą: Międzynarodowa Służba Poszukiwań Bad Arolsen (Internationaler Suchdienst Bad Arolsen), pomaga rocznie tysiącom rodzin ofiar prześladowań narodowego socjalizmu w poszukiwaniu informacji o losach ich krewnych.
Arolsen Archives jest finansowane całkowicie z budżetu pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM); w 2023 r. przewidziano na to kwotę 16,4 mln euro. (M. Wagińska-Marzec)
25 stycznia 2023