Inauguracja Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth
#Festiwal Wagnerowski #Bayreuth #kultura
Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, kiedy wszystkie instytucje kultury musiały zamknąć swe podwoje, w tym roku na Zielonym Wzgórzu znów rozbrzmiewa muzyka Wagnera. Teatr Festiwalowy w Bayreuth wznowił 25 lipca 2021 r. swoją działalność. Na otwarcie sezonu artystycznego 2021 przygotowano premierę „Holendra Tułacza” w nowej inscenizacji. Po raz pierwszy w historii Bayreuther Festspiele od powstania festiwalu (1876) za pulpitem dyrygenckim stanęła kobieta; przedstawienie poprowadziła pochodząca z Ukrainy dyrygentka Oksana Lyniw, a wyreżyserował je rosyjski reżyser teatralny Dmitrij Czerniakow.
W uroczystej gali inauguracyjnej na Zielonym Wzgórzu udział wzięli, tradycyjnie, przedstawiciele elit politycznych, świata kultury, nauki i mediów, artyści, aktorzy, a także stali bywalcy i miłośnicy muzyki Wagnera z kraju i z zagranicy; przybyła m.in. kanclerz Angela Merkel, minister stanu ds. kultury Monika Grütters, premier Bawarii Horst Seehofer, nadburmistrz Bayteuth Brigitte Merk-Erbe oraz wielu innych prominentnych gości; uroczystość inauguracyjną zaszczycili też swą obecnością: król Szwecji Karol Gustav wraz z małżonką, królową Silvią.
Podczas tegorocznych Bayreuther Festspiele odbywających się w okresie od 25 lipca do 25 sierpnia 2021 r. będzie można zobaczyć, oprócz „Holendra Tułacza”, także „Śpiewaków Norymberskich” (w nowej inscenizacji Barrie Kosky`ego) oraz „Tannhäusera” (w reż. Tobiasa Kratzera), a także „Walkirię”(29.07 oraz 3. i 19.08 br.); wykonana zostanie również koncertowa wersja „Parsifala” (10.08 br.). W sumie odbędą się 22 spektakle operowe oraz 3 koncerty, podczas których zaprezentowane zostaną fragmenty oper Wagnera; koncerty poprowadzą: Christian Thielemann (od wielu lat stały dyrygent festiwali w Bayreuth, który pokieruje wykonaniem „Parsifala”) oraz łotewski dyrygent Andris Nelsons. Warto zaznaczyć, że w roli Wotana w „Walkirii” wystąpi polski bas-baryton Tomasz Konieczny; zgodził się on zastąpić w trybie nagłym głównego wykonawcę, austriackiego basa Günthera Groissböcka, który zrezygnował z udziału w festiwalu zaledwie pięć dni przed zaplanowaną premierą.
Z uwagi na pandemię w gmachu teatru musiała zostać zredukowana znacząco liczba przedstawień oraz liczba zajmowanych miejsc. Aby więcej osób miało możność obejrzenia uroczystości inauguracyjnej, była ona transmitowana na żywo w różnych kinach na terenie Niemiec, Austrii i Szwajcarii; można ją było też zobaczyć poprzez videostream oraz za pomocą platformy cyfrowej nadawcy publicznego ARD. Również niektóre przedstawienia („Śpiewacy Norymberscy”, „Tannhäuser”) będą możliwe do odsłuchania w radio z pewnym przesunięciem czasowym. Oprócz tego dziesięć aktualnych inscenizacji będzie dostępnych online w czasie trwania festiwalu pod linkiem: www.festspiele-online.de
Dyrektor festiwalu Katharina Wagner poinformowała na spotkaniu z prasą przed inauguracją, że chce postawić w przyszłości na młodych ludzi; zależy jej na tym, by w większym stopniu wykorzystywać możliwości, jakie daje digitalizacja i przestrzeń wirtualna; chce w ten sposób przyciągnąć młodą publiczność.
Od 1953 r. Bayreuther Festspiele otrzymuje dofinansowanie na organizację festiwali z puli federalnej; środki na ten cel są przyznawane z budżetu pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów (BKM). W ostatnim czasie minister Grütters zainicjowała reformę fundacji Richard-Wagner-Stiftung, której własnością jest gmach festiwalowy (Festspielhaus). W najbliższych latach budynek teatru ma zostać poddany renowacji; federacja będzie również partycypowała w jej kosztach. (MWM)
29 lipca 2021
https://www.bayreuther-festspiele.de/festspiele/news/
https://www.dw.com/de/wagner-festspiele-2021/a-58637991
https://www.sueddeutsche.de/bayern/bayreuth-festspiele-richard-wagner-oper-1.5363236