Kanclerz Scholz przed komisją śledczą w Bundestagu
#energia jądrowa #Robert Habeck #Olaf Scholz # komisja śledcza # Christian Lindner
W dniu 16.01.2025 r.przed oblicze komisji śledczej ds. ustalenia okoliczności wyłączenia trzech ostatnich elektrowni jądrowych w RFN działającej w Bundestagu został wezwany kanclerz Olaf Scholz (SPD). Powodem podjęcia decyzji przez Scholza w sprawie wyłączenia trzech ostatnich reaktorów działających w RFN były rozbieżne poglądy ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni) i ministra finansów Christiana Lindnera (FDP). Scholz zwrócił uwagę, że Habeck początkowo proponował zachowanie trzech elektrowni jądrowych w tymczasowej rezerwie operacyjnej, później jednak „doszedł do wniosku, że bardziej sensowne jest «rozciągnięcie eksploatacji»”, czyli kontynuowanie działalności elektrowni jądrowych do 15 kwietnia 2023 r.
Scholz podczas składania zeznań podkreślił, że „przez wiele lat Niemcy doprowadziły do ryzykownej jednostronnej zależność od rosyjskiego gazu”, a po rozpoczęciu rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie szybko stało się jasne, że ten punkt zwrotny wiąże się również z poważnymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. W związku z tym niemiecki rząd „podjął niezbędne decyzje tak szybko, jak to możliwe, aby uniezależnić Niemcy od dostaw rosyjskiego gazu”, a w kolejnych miesiącach po inwazji odbyło się ok. 15 wewnętrznych rund rozmów na ten temat w koalicji. Dodatkowo w ciągu roku sytuacja na rynku energii elektrycznej pogorszyła się i osiągnęła „punkt kulminacyjny” również z powodu „znacznych problemów z francuskimi elektrowniami jądrowymi”.
Według Scholza ówczesna sytuacja energetyczna RFN wymagała wykorzystania wszelkich środków w celu zapewnienia dostaw energii, w tym utrzymania energii jądrowej. Kanclerz powołał się przy tym na wyniki „stres testów” systemu energetycznego zarządzonych przez Habecka oraz wskazał, że w tamtym czasie stało się dla niego jasne, iż wyposażenie elektrowni jądrowych w nowe pręty paliwowe (czego domagała się np. FDP) byłoby „decyzją o długoterminowej kontynuacji pracy elektrowni jądrowych”, a on nie opowiadał się za tym rozwiązaniem. Dlatego zdaniem Scholza wycofanie się z energetyki jądrowej było słuszne i podkreślił, że wieloletnie wydłużenie okresu eksploatacji elektrowni jądrowych byłoby „sprzeczne z konsensusem” zawartym w poprzednich latach i przez poprzednie rządy federalne.
Wcześniej przed kanclerzem Scholzem przed komisją zeznawał przez dziewięć godzin R. Habeck (Zieloni), który oprócz prób udowodnienia bezstronności władz federalnych w kwestii podjęcia decyzji o zamknięciu ostatnich niemieckich elektrowni jądrowych, starał się przedstawić szeroki kontekst wcześniejszych błędów w polityce energetycznej RFN, których skutek spadł na koalicję świateł drogowych w najmniej odpowiednim momencie transformacji energetycznej. Habeck odrzucił też oskarżenia CSU/CSU i FDP o brak bezstronności w podejmowaniu decyzji dotyczącej trzech ostatnich działających reaktorów jądrowych, jak również podważanie sensu podjętych wówczas kroków (W. Ostant).