Kandydatura Alexandra Lambsdorffa na ambasadora Niemiec w Moskwie
#Niemcy #Rosja #FDP #Lambsdorff #wojna #Ukraina
Według informacji medialnych nowym ambasadorem Niemiec w Moskwie zostanie Alexander Graf Lambsdorff, polityk FDP, zaakceptowany już na to stanowisko przez Komisję Bundestagu do spraw zagranicznych. W przypadku akceptacji kandydatury Lambsdorffa przez stronę rosyjską obejmie on placówkę moskiewską latem br., zastępując ambasadora Gezę von Geyra, który pełnił tę funkcję od 2019 r.
Pochodzący ze szlacheckiej rodziny Niemców bałtyckich Lambsdorff to uznany ekspert ds. polityki zagranicznej; od 2017 r. jest zastępcą przewodniczącego frakcji FDP w Bundestagu oraz jej rzecznikiem ds. polityki zagranicznej. Ogromne doświadczenie Lambsdorffa w zakresie stosunków międzynarodowych związane jest z jego długoletnią służbą w resorcie spraw zagranicznych: m.in. w latach 1997-1998, gdy ministrem spraw zagranicznych był Klaus Kinkel z FDP, pracował w dziale planowania niemieckiego MSZ, a w latach 2000-2003 przebywał na placówkach dyplomatycznych w Waszyngtonie i Moskwie. Z kolei w latach 2004-2017 był posłem do Parlamentu Europejskiego, pełniąc m.in. funkcję jego wiceprzewodniczącego.
Lambsdorff kojarzony jest z konsekwentną, krytyczną postawą wobec Rosji. Jeszcze przed lutową agresją rosyjską na Ukrainę wzywał do zaostrzenia sankcji, nałożonych na Moskwę w związku z aneksją Krymu i jej działaniami w Donbasie. Po wybuchu wojny w Ukrainie odrzucał sugestie dyplomatycznego rozwiązania konfliktu, przekonując też, że Niemcy powinny wspierać Kijów tak długo, jak będzie to potrzebne. Był krytyczny wobec postawy niemieckich pacyfistów, jednak powstrzymywał się od krytykowania kanclerza Olafa Scholza, który początkowo podchodził wstrzemięźliwie do kwestii dostaw broni dla Ukrainy.
W związku z perspektywą wyjazdu Lambsdorffa do Moskwy, co oznaczać będzie jego zniknięcie z niemieckiej sceny politycznej w sytuacji, gdy FDP tworzy koalicję rządową, w prasie pojawiły się liczne spekulacje. Sugerowano, że odejście Lambsdorffa jest efektem braku dla niego możliwości politycznych w ramach obecnej koalicji rządowej, gdzie na polu polityki zagranicznej dominuje inny koalicjant − Zieloni. „Der Spiegel” wskazywał również, że odejście Lambsdorffa usunie przeszkody do podjęcia przez Bundestag uchwały w sprawie promowanej przez Zielonych „feministycznej polityki zagranicznej”.
Z kolei „Der Tagesspiegel” nawiązał do informacji, że początkowo rozważana była kandydatura Lambsdorffa na stanowisko ambasadora Niemiec w USA. Została jednak odrzucona przez szefową niemieckiej dyplomacji Annalenę Baerbock, gdyż Lambsdorff wiązany jest z „atlantycką orientacją ze starej szkoły”, sceptyczną wobec niemieckich dążeń do zwiększenia autonomii Unii Europejskiej w sprawach polityki zagranicznej i obronnej. (V. Savinok)
10 stycznia 2023
https://taz.de/Lambsdorff-wird-Botschafter-in-Russland/!5901551/