Konferencja Azja-Pacyfik niemieckiej gospodarki w Singapurze
#APK #Azja-Pacyfik #Niemcy #konferencja #Scholz #Habeck #Singapur
Kanclerz Olaf Scholz i minister gospodarki Robert Habeck wzięli udział w 17. Konferencji Azja-Pacyfik niemieckiej gospodarki (Asien-Pazifik-Konferenz der deutschen Wirtschaft - APK) w Singapurze (13-14.11.2022). W konferencji uczestniczyło ok. 500 przedstawicieli z 20 państw, a jej hasłami przewodnimi były: dywersyfikacja i zrównoważony rozwój. Scholzowi i Habeckowi towarzyszyła delegacja Bundestagu i przedstawiciele niemieckiej gospodarki. Podczas wizyty w Singapurze kanclerz spotkał się także z premierem tego państwa Lee Hsien Loongiem.
W wypowiedziach Scholza i Habecka podczas tegorocznej APK można było zauważyć podobne akcenty: ostrzeżenia przed uzależnieniem od Chin i sygnały otwartości na współpracę z innymi partnerami w regionie Azji-Pacyfiku. Kanclerz prezentował jednak bardziej wyważone stanowisko.
Jak podkreślił Scholz, Chiny pozostają dla Niemiec ważnym partnerem gospodarczym, ale „dywersyfikacja jest już w pełni w toku” − nie oznacza to jednak decouplingu od Chin, a dla Niemiec „deglobalizacja nie jest żadną opcją”. Habeck zaznaczył w swojej wypowiedzi, że Niemcy chcą „intensyfikować partnerstwa” z państwami z regionu Azji-Pacyfiku, który odznacza się wysoką dynamiką i ma „strategiczne znaczenie dla Niemiec i Europy”. Celem działań RFN jest wspieranie zrównoważonej transformacji, dywersyfikacji i ochrony klimatu, a także redukowanie jednostronnych zależności poprzez dywersyfikację. Zarówno Scholz jak i Habeck podkreślali też znaczenie zawierania bilateralnych porozumień handlowych z państwami regionu Azji-Pacyfiku, np. z Japonią, Koreą Płd., Wietnamem czy Nową Zelandią.
Ograniczanie współpracy z Chinami stanowi problem dla niemieckiej gospodarki, szczególnie największych przedsiębiorstw motoryzacyjnych czy chemicznych. Nawiązał do tego Roland Busch, przewodniczący konferencji APK i jednocześnie prezes koncernu Siemens. Jak stwierdził, inwestycje w Chinach są kluczowe nie tylko dla jego firmy – 1/3 niemieckich inwestycji w badania i rozwój kierowana jest dziś na rynek chiński. Według Buscha dywersyfikacja może przynieść szanse w długiej perspektywie, ale inwestycje w państwach, w których firmy są już obecne, są bardziej opłacalne.
Konferencja Azja-Pacyfik (APK) to największe tego typu wydarzenie organizowane przez Niemcy na świecie. Celem konferencji jest zapewnienie platformy dla debat niemieckich i azjatyckich przedsiębiorców, przedstawicieli gospodarki, związków przemysłowych i polityki oraz usieciowienie i rozbudowa stosunków RFN z regionem. APK jest organizowana od 1994 r. co 2 lata, w różnych państwach regionu. (T. Morozowski)
18 listopada 2022
https://www.bundeskanzler.de/bk-de/aktuelles/scholz-in-sudostasien-2142324