Kongres CDU: Armin Laschet nowym przewodniczącym partii
#CDU #kongres #przewodniczący #Laschet #Merz #Röttgen
W dniach 15-16.01.2021 odbył się kongres CDU. Ze względu na pandemię obrady przeprowadzono w formie zdalnej. Pierwszego dnia sprawozdanie z działalności złożyła ustępująca przewodnicząca Annegret Kramp-Karrenbauer, która broniła swej decyzji z lutego 2020 r. o rezygnacji z kierowania partią. Przemówienia wygłosili m.in. kanclerz Angela Merkel oraz przewodniczący CSU i premier Bawarii Markus Söder. Podkreślono zasługi Kramp-Karrenbauer, której po objęciu władzy w partii w grudniu 2018 r. bardzo szybko udało się poprawić wraz z M. Söderem relacje między siostrzanymi partiami chadeckimi.
Drugiego dnia obrad odbyły się wybory do gremiów kierowniczych partii. Uprawnionych do głosowania było 1001 delegatów na kongres. Na wstępie trzej kandydaci na przewodniczącego CDU ‒ Armin Laschet, Friedrich Merz i Norbert Röttgen ‒ wygłosili krótkie przemówienia. W pierwszej turze (zwycięzca musiał uzyskać co najmniej 50% głosów) najwięcej głosów otrzymał F. Merz (385), tuż za nim znalazł się A. Laschet (380), a trzeci był N. Röttgen (224), który nie wszedł do drugiej tury głosowania. Zwyciężył w niej A. Laschet, uzyskując 521 głosów, a przegrany F. Merz otrzymał ich 466. Tym samym A. Laschet został nowym przewodniczącym CDU. Zwycięstwo A. Lascheta można uznać za sukces zwolenników kursu wyznaczonego przez A. Merkel, a porażkę skrzydła konserwatywnego.
Następnie przeprowadzono wybory pięciu wiceprzewodniczących partii, członków prezydium i pozostałych członków zarządu. Wszyscy kandydaci na wiceprzewodniczących uzyskali akceptację delegatów: Volker Bouffier (806 głosów), Julia Klöckner (787), Silvia Breher (777), Thomas Strobl (670) i Jens Spahn (589). W skład prezydium został wybrany m.in. N. Röttgen, który uzyskał 764 głosy.
Nowy przewodniczący CDU A. Laschet zapowiedział, że zrobi wszystko, aby jego partia zjednoczona przebrnęła przez ten rok, odnosiła sukcesy w najbliższych wyborach krajowych, a po wyborach do Bundestagu nowy kanclerz wywodził się z partii chadeckich. Utrzymanie spójności partii, sukcesy w wyborach krajowych oraz poprawa lub co najmniej zachowanie dość korzystnych notowań sondażowych, to najpoważniejsze wyzwania stojące przed nowym przewodniczącym CDU przed zaplanowanymi na 26.09.2021 r. wyborami do Bundestagu.
Wyniki wewnętrznych wyborów w CDU nie są jeszcze prawomocne. Delegaci muszą je potwierdzić pisemnie do 22.01.
Kwestia chadeckiej nominacji kanclerskiej nie została jeszcze rozstrzygnięta. Najpierw muszą ją uzgodnić kierownictwa CDU i CSU. Nie ulega wątpliwości, że A. Laschet ma ambicje, aby objąć urząd po A. Merkel. Przewodniczący CSU M. Söder nie zadeklarował jeszcze, czy będzie się ubiegać o nominację. Spekuluje się, że decyzja w sprawie chadeckiej nominacji kanclerskiej ma zapaść po marcowych wyborach krajowych w Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynacie. (PK)