Kontrowersje wokół postępowania przed FTK w sprawie nadużycia pozycji kanclerza przez A. Merkel
#Niemcy #trybunałkonstytucyjny #AfD #Merkel
Przed Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym RFN (FTK) toczy się kolejne postępowanie zainicjowane przez skargę AfD przeciwko rządowi federalnemu, w której to skardze AfD zarzuca A. Merkel wykorzystywanie pozycji kanclerza do celów partyjnych. Tym razem chodzi o wybór w lutym 2020 r. premiera Turyngii Th. Kemmericha (FDP) głosami CDU, FDP i AfD. Współdziałanie CDU i FDP z AfD wywołało burzę na niemieckiej scenie politycznej.
Kanclerz Merkel w dniu wyboru Kemmericha odbywała wizytę w RPA. Na początku oficjalnej konferencji prasowej, kończącej wizytę państwową, stwierdziła m.in. iż procedura wyborcza jest „niewybaczalna”, a wynik tych wyborów musi zostać cofnięty. Wypowiedź ta pojawiła się na stronach internetowych Urzędu Kanclerskiego i rządu federalnego. Zdaniem AfD Merkel nadużyła swojego autorytetu jako kanclerz RFN oraz państwowych środków finansowych dla celów partyjnych i w ten sposób naruszyła równość szans partii politycznych.
AfD złożyła również wniosek o wyłączenie sędziów II Senatu FTK z orzekania w powyżej opisanej sprawie, w związku z kolacją, na którą zostali oni zaproszeni 30 czerwca przez kanclerz RFN, na kilka tygodni przed rozprawą. II Senat FTK w dniu 20.07.2021 r. odrzucił wniosek w swojej sprawie jako oczywiście niedopuszczalny, gdyż nie został on wystarczająco uzasadniony. FTK jest bowiem nie tylko organem sądowniczym, ale także organem konstytucyjnym. Dialog organów państwowych jest dozwolony, o ile nie dotyczy konkretnych postępowań. Jest to o tyle ważne, że sędziowie I Senatu FTK byli także zaproszeni na kolację do kanclerz Merkel. (MB)
23 lipca 2021
https://www.bundesverfassungsgericht.de/SharedDocs/Pressemitteilungen/DE/2021/bvg21-063.html