Nagroda za wiersz o osadnikach ZZiP w XXIX Ogólnopolskim Konkursie Jednego Wiersza w Chojnicach
#osadnicy #pionierzy #poezja #ZiemieZachodnieiPółnocne
W dniu 3.08.2024 r. na Chojnickiej Nocy Poetów został rozstrzygnięty XXIX Ogólnopolski Konkurs Jednego Wiersza. Konkurs cieszył się dużą popularnością – w tegorocznej edycji udział wzięło aż 325 uczestników prezentujących swoją twórczość. Nadesłane prace oceniane były przez trzyosobowe jury z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – językoznawców prof. UAM dr hab. Krzysztofa Skibskiego (przewodniczący) i prof. UAM dr hab. Agnieszkę Kulę oraz historyka literatury prof. UAM dr hab. Jerzego Borowczyka.
Wśród trzech wierszy, które zdobyły pierwszą nagrodę znalazł się utwór Artura Boratczuka z Boleszkowic zatytułowany „Przybycie osadników na Ziemie Odzyskane”. To nie jedyne odznaczenie przyznane za ten poemat – wcześniej w lipcu 2024 zdobył on II miejsce w kategorii poezji pisanej w języku polskim podczas IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Jednego Wiersza „Lirycznie na Kaszubach” im. Wacława Pomorskiego.
Autor w 34 wersach wolnego wiersza przedstawia scenę z powojennych migracji na Ziemie Zachodnie i Północne. W narracji odnaleźć można różne elementy historii pierwszego osadnictwa – podróżują osoby zróżnicowane społecznie m. in. w różnym wieku, należące do różnych grup zawodowych ze swoim dobytkiem. Tereny, na które docierają to miejsca opustoszałe, z widocznymi tam śladami walk. Nowoprzybyli zapoznają się z nowym krajobrazem, architekturą, technologiami. Osadnikom towarzyszą jednocześnie nadzieja na nowe życie i odnalezienie bezpieczeństwa, ale też niepokój. Widoczny jest wątek konieczności odbudowania, kreowania rzeczywistości – tworzenie nowych nazw, zagospodarowanie, oswajanie, nadanie codzienności nowego rytmu.
Przeżycia pionierów na terytoriach przyłączonych do Polski w 1945 roku to temat, który pojawia się regularnie we współczesnej twórczości – nawiązują do niego scenarzyści spektaklów teatralnych (np. lubińskie „Nowe Korzenie” Bernadetty i Teresy Kot), słuchowisk (np. zakwalifikowana do finału tegorocznej edycji festiwalu „Dwa Teatry” produkcja Polskiego Radia Rzeszów „Kto tam? Swój” w reżyserii Henryka Rozena) oraz literatury. Powstawanie kolejnych dzieł wskazuje na fakt, że jest to w dalszym ciągu ważny element refleksji dotyczącej tożsamości części Polek i Polaków.
Prace konkursowe z XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza zostały opublikowane w tomiku „Odblaski Nocy” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnicach. (A. Stamm-Korecka)
https://bibliotekachojnice.pl/a/wyniki-xxix-ogolnopolskiego-konkursu-poetyckiego-jednego-wiersza
https://bytow.naszemiasto.pl/iv-zamek-w-poezji-juz-za-nami-alez-sie-dzialo-w-bytowie/ar/c1-9762495