Najnowszy raport Europolu dotyczący zagrożenia terrorystycznego w Unii Europejskiej
#terroryzm #Europol #Unia Europejska
Europol opublikował najnowszy raport dotyczący zagrożenia terrorystycznego w Unii Europejskiej. Został on przygotowany z uwzględnieniem danych za 2023 r. i we współpracy z państwami członkowskimi UE oraz innymi partnerami zaangażowanymi w zwalczanie terroryzmu. Zawiera informacje dotyczące kilku kluczowych kategorii, m.in. przeprowadzonych, nieudanych oraz udaremnionych ataków, liczby osób aresztowanych z powodu działalności terrorystycznej, ale także prowadzonych postępowań sądowych. Uwzględniono w nim różne formy terroryzmu, takie jak choćby: dżihadystyczny, skrajnie prawicowy, skrajnie lewicowy i anarchistyczny, etno-nacjonalistyczny i separatystyczny.
Z raportu wynika, że w UE nastąpił gwałtowny wzrost zagrożenia terrorystycznego. Na przykład w 2021 r. odnotowano 18 ataków, w 2022 r. 28, a w 2023 r. było ich już 120, co oznacza ponad czterokrotny progres. Miały one miejsce w 7 państwach członkowskich UE: Francji (80), Włoszech (30), Niemczech (3), Hiszpanii (3), Belgii (2), Grecji (1) oraz Luksemburgu (1). Na uwagę zasługuje także duża dysproporcja pomiędzy łączną liczbą ataków, które odnotowano w 2023 r. (120), a zakresem tych udaremnionych (13).
Europol bardzo mocno podkreśla, że zjawisko terroryzmu w Unii Europejskiej jest różnorodne i wynika ze złożonych przesłanek. W analizowanym okresie odnotowano bowiem na przykład aż 70 ataków o podłożu etno-nacjonalistycznym i separatystycznym, czy 32 o charakterze skrajnie lewicowym i anarchistycznym. Dla porównania dżihadystycznych przejawów terroryzmu było 14. (S. Wojciechowski)