Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Niemcy inwestują w rozwój kompetencji eksperckich i naukowych na temat Chin

#Niemcy #Chiny #nauka #badania #uczelnie #InstytutKonfucjusza

Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) przeznaczy do 2024 r. kwotę ok. 24 mln euro na wzmacnianie niezależnych „kompetencji chińskich” w niemieckiej nauce, w tym na inicjatywę „Regio-China”. Środki będą dysponowane na wspieranie uczelni wyższych i instytutów badawczych w zakresie rozwijania wiedzy eksperckiej na temat Chin (język, kultura, historia, uwarunkowania prawne, polityczne i gospodarcze). Celem jest też wspieranie rozwoju współpracy naukowo-badawczej Niemiec i UE z Chinami, ukierunkowanej na zachowanie wzajemności i europejskich wartości.

Jak zaznaczyła minister edukacji Anja Karliczek, należy ograniczyć wpływ chińskiego rządu na niemieckie uczelnie i społeczeństwo. Według niej w ostatnich latach pozostawiono „zbyt wiele przestrzeni” np. Instytutom Konfucjusza, a jednocześnie podejmowano zbyt mało działań na rzecz rozbudowy niezależnych kompetencji niemieckich naukowców i badaczy tematyki chińskiej. Według Karliczek Pekin nie powinien dysponować prawem do współdecydowania w zakresie organizacji wydarzeń na niemieckich uniwersytetach. Priorytetem powinna według niej być również ochrona wolności nauki i badań.

Rządowe środki mają być przeznaczone m.in. na: opracowanie materiałów eksperckich na temat Chin, organizację pobytów zagranicznych i aktywności sieciujących dla badaczy i naukowców niemieckich i realizację projektów poszerzających wiedzę na temat rozwoju krajobrazu naukowego, badawczego i innowacyjnego w Chinach.

RFN opowiada się też za działaniami na rzecz ochrony wolności naukowej na poziomie UE, czego wyrazem była Deklaracja Bońska na rzecz wolności badań, podpisana w trakcie niemieckiej prezydencji w Radzie UE w 2020 r. przez wszystkie państwa UE, KE, oraz Kanadę, Izrael, Meksyk, Norwegię i Szwajcarię. (TM)

15 lipca 2021

https://www.bmbf.de/de/karliczek-wir-brauchen-mehr-unabhaengige-china-expertise-in-deutschland-14838.html


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640