Niemieckie okręty podwodne dla Singapuru: spotkanie Scholz - Lee Hsein Loong
#Niemcy #Singapur #Scholz #LeeHseinLoong #thyssenkrupp #okrętypodwodne #U-Boot
W dniu 13.12 br. kanclerz Olaf Scholz spotkał się w Kilonii z premierem Singapuru Lee Hsein Loongiem. Przywódcy wzięli udział w ceremonii „chrztu” i zwodowania dwóch okrętów podwodnych, wyprodukowanych przez koncern thyssenkrupp Marine Systems, które Niemcy przekażą Singapurowi. W wydarzeniu wzięli również udział: minister obrony Singapuru oraz inni wysocy rangą przedstawiciele obu państw. Spotkanie zorganizowane na kilka tygodni po wizycie Scholza w Singapurze świadczy o chęci pogłębiania bilateralnego partnerstwa przez obie strony.
Okręty o nazwach „Impeccable” i „Illustrious” to druga i trzecia część zamówienia na łącznie cztery okręty typu 218SG, zamówione przez marynarkę wojenną Singapuru. Należą one do najnowocześniejszych i największych okrętów podwodnych o napędzie diesel-elektrycznym produkowanych na świecie.
Scholz podkreślił, że Singapur jest dla RFN „ważnym partnerem strategicznym” w polityce bezpieczeństwa. Przekazanie okrętów podwodnych to kolejny element potwierdzający rosnące zaangażowanie Niemiec w regionie Indo-Pacyfiku. Kanclerz przypomniał w tym kontekście ubiegłoroczne inicjatywy: misję patrolową fregaty „Bayern” na wodach regionu oraz udział sześciu myśliwców Eurofighter w ćwiczeniach sojuszniczych. Celem polityki Niemiec w Indo-Pacyfiku jest ochrona otwartych szlaków morskich i zapewnienie bezpieczeństwa łańcuchów dostaw. Jak zaznaczył Scholz, priorytetem jest dywersyfikacja, ale nie deglobalizacja czy decoupling.
W kontekście wojny w Ukrainie Scholz podziękował premierowi Singapuru za udzielone przez jego państwo wsparcie humanitarne, wprowadzenie sankcji na Rosję oraz potępienie rosyjskiej agresji w ramach G20.
Premier Loong ocenił, że strategiczna współpraca Niemiec i Singapuru świadczy o zaufaniu pomiędzy marynarkami wojennymi oraz przemysłem zbrojeniowym obu państw; jest też przekonany, że współpraca sił zbrojnych będzie dalej się rozwijała. Ponadto współpraca obu państw obejmuje również obszary gospodarki, ochrony klimatu, innowacji, transformacji energetycznej.
(T. Morozowski)
16 grudnia 2022
https://www.bundeskanzler.de/bk-de/aktuelles/scholz-lee-kiel-2153326