Niemieckie reakcje na ograniczenie niezawisłości ukraińskich organów antykorupcyjnych
#Niemcy #Ukraina #Wadephul #korupcja #RadaNajwyższaUkrainy #Zełenski
Przyjęcie przez Radę Najwyższą Ukrainy i błyskawiczne wejście w życie 23 lipca br. ustawy ograniczającej niezależność ukraińskich organów ścigania korupcji, czyli Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU) i Specjalnej Antykorupcyjnej Prokuratury (SAP), spotkało się z jednoznacznie krytyczną reakcją w Niemczech. Wypowiedzieli się w tej sprawie ważni niemieccy politycy.
Minister spraw zagranicznych Johann Wadephul stwierdził, że zmiany te „komplikują drogę Ukrainy do Unii Europejskiej” i wezwał władze ukraińskie do skutecznej walki z korupcją. Przypomniał, że podczas swojej niedawnej wizyty w Kijowie, 30 czerwca br., spotkał się z przedstawicielami NABU i SAP; podkreślił wówczas znaczenie ich niezależności jako warunku integracji Ukrainy z UE. Rzecznik rządu federalnego Stefan Kornelius zaznaczył z kolei, że choć Niemcy „wiernie stoją u boku Ukrainy” w walce z rosyjską agresją, to oczekują od niej kontynuowania reform antykorupcyjnych. Zwrócił uwagę, że akcesja Ukrainy do UE to nadal długi proces, a wszelkie działania naruszające zasadę rządów prawa będą dokładnie monitorowane. Ograniczenie niezawisłości NABU i SAP skrytykował również Michael Roth z SPD, były przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu. Nazwał on przyjęcie ustawy „poważnym błędem, wodą na młyn dla sługusów Putina i zwolenników Rosji, utrudniającą działania przyjaciół Ukrainy”.
Krytyczne stanowisko wobec decyzji ukraińskich władz zajęli również przedstawiciele opozycyjnej partii Zielonych. Eurodeputowany Daniel Freund, przebywający w Kijowie w dniu przyjęcia ustawy, uznał ograniczenie niezależności instytucji antykorupcyjnych za poważne naruszenie zaufania, jakim UE obdarzyła Ukrainę jako jej przyszłego państwa członkowskiego. Z kolei Robin Wagener, rzecznik frakcji Zielonych w Bundestagu ds. Europy Wschodniej, określił przyjęcie ustawy jako „zwycięstwo wroga wewnętrznego”, dodając, że taki krok ze strony władz ukraińskich może zagrozić dalszym postępom w integracji Ukrainy z UE.
Eurodeputowany Fabio De Masi z Sojuszu Sahry Wagenknecht, odnosząc się do decyzji o ograniczeniu niezawisłości NABU i SAP, skrytykował wsparcie dla Ukrainy udzielane przez Niemcy i inne państwa Zachodu. Podkreślił, że na Ukrainie nie doszło ani do likwidacji korupcji, ani do obniżenia wpływu oligarchów. Skrytykował więc gloryfikację prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w mediach zachodnich przy jednoczesnym przemilczaniu niewygodnych faktów z jego biografii, jak np. związków z oligarchami czy majątku ujawnionego w Pandora Papers. Ocenił, że dalsze przekazywanie miliardów euro wsparcia Ukrainie bez stawiania warunków jest przejawem nieodpowiedzialności ze strony rządu Niemiec i może skutkować dalszą utratą zaufania społecznego. (V. Savinok)
https://www.tagesschau.de/ausland/europa/ukraine-korruptionsgesetz-selenskyj-100.html
https://www.zdfheute.de/politik/ausland/ukraine-korruption-kontrolle-gesetz-proteste-100.html
https://www.welt.de/politik/ausland/article688053560e680a76f4e92846/anti-korruptionsbehoerden-dieses-gesetz-verzeiht-die-ukraine-nicht-einmal-selenskyj.html