Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Plany Francji i Niemiec w związku z Funduszem Odbudowy UE

#Niemcy #Francja #Scholz #LeMaire #funduszodbudowy #plan

W dniu 27.04.2021 r. na wspólnej konferencji ministrowie finansów Francji i Niemiec, Bruno Le Maire oraz Olaf Scholz, przedstawili krajowe plany odbudowy, które są częścią Funduszu Odbudowy UE. Oczekuje się, że pierwsze transze funduszu, którego centralny Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności przeznaczy do 338 mld euro w postaci dotacji i 386 mld euro w postaci tanich pożyczek dla krajów UE, mogą zostać wypłacone pod koniec lata 2021 r. Warunkiem jest zatwierdzenie krajowych planów przez Komisję Europejską, a następnie Radę Europejską.

KE ma dwa miesiące na ocenę planów i przedstawienie Radzie propozycji finansowania, która musi ją zatwierdzić kwalifikowaną większością głosów w ciągu jednego miesiąca. Kraje są wówczas uprawnione do otrzymania 13% przydzielonych im środków. Kolejne transze będą udostępniane w kolejnych latach, aż do 2026 r., pod warunkiem spełnienia kryteriów i realizacji odpowiednich reform.

Ani Francja, ani Niemcy nie wystąpiły o dostęp do pożyczkowej części funduszu. Można to wytłumaczyć faktem, że wysoki rating kredytowy tych państw umożliwia pożyczanie kapitału na lepszych warunkach, niż może to zrobić KE.

Francuski plan naprawy opiewa w sumie na 100 mld euro, z czego 39,4 mld euro jest finansowane z dotacji UE, a reszta z pożyczek krajowych. Niemiecki plan przewiduje łączne wydatki w wysokości 28 mld euro, z czego 25,6 mld ma pochodzić ze środków unijnych.

Francja i Niemcy planują wydać odpowiednio 50% i 40% środków na inwestycje związane z klimatem (minimum unijne wynosi 37%). Francja planuje przeznaczyć 7 mld euro na infrastrukturę oraz mobilność, 4 mld euro na kolej oraz 1,5 mld euro na linie lotnicze. Z kolei Niemcy przeznaczą 5,5 mld euro na elektromobilność oraz 3,3 mld euro na rozwój technologii wodorowych. Kolejnym ważnym wydatkiem są technologie cyfrowe, na które RFN wyda aż 50% środków, a Francja 25%. Jednym z priorytetowych projektów jest produkcja własnych półprzewodników w celu osiągnięcia autonomii strategicznej. Francja i Niemcy planują też przeznaczyć kolejno 7 mld i 3 mld euro na służbę zdrowia. (PSA)

28 kwietnia 2021

https://www.handelsblatt.com/politik/international/eu-wiederaufbaufonds-gute-loesung-oder-ambitionsloses-stueckwerk-scholz-und-le-maire-stellen-corona-aufbauplaene-vor/27137390.html?ticket=ST-627778-OhcYbbP0WcNSdb27QV5a-ap4


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640