Nowa dyskusja wokół spuścizny kolonialnej i Brązów z Beninu
#Niemcy #kultura #dziedzictwo #Benin-Bronzen #muzeum #Grütters #HumboldtForum
Minister stanu ds. kultury Monika Grütters, mając na uwadze zalecenia Rady Fundacji Stiftung Preußischer Kulturbesitz z 24.03.2021 r., która zobligowała jej przewodniczącego Hermanna Parzingera do przyjęcia jednolitej dla wszystkich muzeów i innych instytucji strategii postępowania względem Brązów z Beninu (Benin-Bronzen) jako spuścizny kolonialnej, zapowiedziała, iż jeszcze w kwietniu przewiduje rundę rozmów na ten temat z ministrami kultury danego kraju związkowego oraz dyrekcjami odnośnych muzeów, w których uczestniczyć też będą przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych RFN. Celem tych rozmów będzie wypracowanie wspólnej strategii dotyczącej dalszych losów Figur z Beninu.
Minister Grütters uważa, iż stanowisko wobec Brązów z Beninu będzie sprawdzianem dla postępowania Niemiec ze spuścizną kolonialną w ogóle. Dotyczy to nie tylko Humboldt Forum, nad którym pieczę sprawuje Federacja, ale również innych muzeów, będących w gestii władz krajowych i komunalnych. Jest rzeczą ważną, mówiła Grütters, aby w ramach intensywnego dialogu ze społecznościami krajów pochodzenia przyjąć jednolitą strategię postępowania, która nie powinna wykluczać także restytucji tych dzieł.
Brązy z Beninu znajdują się zwłaszcza w takich muzeach, jak: Museum am Rothenbaum, Kulturen und Künste der Welt (MARKK) w Hamburgu, Linden-Museum w Stuttgarcie, Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Museum für Völkerkunde Dresden, GRASSI Museum für Völkerkunde w Lipsku, Rautenstrauch-Joest-Museum-Kulturen der Welt w Kolonii oraz Ethnologisches Museum, Staatliche Museen zu Berlin ‒ Preußischer Kulturbesitz w Berlinie. (MWM)
2 kwietnia 2021
https://www.dw.com/de/koloniale-raubkunst-benin-bronzen/a-57006753