Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Nowa stała wystawa w Muzeum Żydowskim w Berlinie

#muzeum #historia Żydów #wystawa

 

W Muzeum Żydowskim w Berlinie (Jüdisches Museum) w dn. 23 sierpnia 2020 r. otwarta zostanie nowa stała wystawa. Ukazuje ona historię i życie współczesne Żydów w Niemczech w nowy sposób. Wykorzystując kreatywne formaty upowszechniania i interaktywne środki przekazu, techniki audiowizualne, interaktywne gry i rzeczywistość, ekspozycja jest skierowana zwłaszcza do młodej publiczności. Jedną z ważniejszych części wystawy stanowi kolekcja ponad 500 dokumentów, fotografii, przedmiotów codziennego użytku oraz dzieł sztuki, które udało się pozyskać w ciągu ostatnich dwudziestu lat ze spuścizny rodzin żydowskich.

 

Za pomocą ponad 1 tys. obiektów, na powierzchni liczącej ok. 3.500 m kw., została opowiedziana historia Żydów w Niemczech od średniowiecza po dzień dzisiejszy. Obok zachowania ciągłości epok historycznych pokazano zarazem tematy specyficznie żydowskie, niezależnie od ram czasowych czy geograficznych.

 

Tematy takie jak: przynależność i wykluczenie, które przez całe wieki wywierały piętno na życiu Żydów w Niemczech, zostały odzwierciedlone na ekspozycji w różnych postaciach; podobnie jak temat antysemityzmu, który przewijał się przez wszystkie epoki. Temu zagadnieniu jest poświęcone skądinąd więcej uwagi w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu: prezentowane w nim krótkie filmy obrazują przykłady współcześnie występującego antysemityzmu, które zostały sklasyfikowane i skomentowane przez historyków i socjologów.

 

Oprócz przedstawienia historii prześladowania Żydów w okresie narodowego socjalizmu, zdecydowanie więcej miejsca poświęcono na wystawie okresowi po 1945 r. Został na niej uwypuklony zarówno stosunek wobec Holokaustu, jak też nowy początek ich życia w RFN i w NRD; uwzględniono też kwestie dotyczące społeczeństwa migracyjnego we współczesnych Niemczech.

 

Hetty Berg, dyrektorka muzeum, podkreśla: „Historia Żydów się nie zmieniła – ale zmieniła się perspektywa naszego spojrzenia na nią”. „Społeczeństwo się zmienia, a wraz z nim także publiczność Żydowskiego Muzeum w Berlinie” stwierdziła H. Berg. I do tego dostosowuje się ta wystawa: „Pokazuje ona różnorodność judaizmu i motywuje zwiedzających do przyjrzenia się żydowskiej kulturze w przeszłości i w teraźniejszości pod różnym kątem”. Wystawa uwydatnia początek nowej ery: „Tutaj Żydzi będą mogli rozpoznać swój świat, a inny zwiedzający będą się mogli wiele nauczyć o różnorodności ich życia w Niemczech na przestrzeni ponad 1 700 lat” – zauważyła minister stanu ds. kultury Monika Grütters. (MWM)

 

https://www.jmberlin.de/dauerausstellung

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/juedisches-museum-berlin-1777862

https://www.dw.com/de/j%C3%BCdisches-museum-berlin-%C3%B6ffnet-mit-neuer-dauerausstellung/a-54616085


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640