Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Nowy program dotacyjny na rzecz wspierania niezależnego dziennikarstwa w Niemczech

#Niemcy #media #dziennikarstwo #dotacje #BKM

W dniu 15.10.2021 r. uruchomiony został nowy program dotacyjny na szczeblu federalnym,  którego celem jest wzmocnienie struktur niezależnego dziennikarstwa. Rząd federalny mając na uwadze fakt, iż wolna prasa jest gwarantem istnienia otwartego społeczeństwa i praktykowania demokracji, chce umożliwić finansowanie projektów, które będą wspierały samodzielne i niezależne dziennikarstwo. Z budżetu pełnomocnika rządu RFN ds. kultury i mediów (BKM) zostało wyasygnowanych na ten cel ok. 1 mln euro.

Jak zauważono, obecnie dziennikarze coraz częściej spotykają się z wrogością i napastliwymi atakami w sieci, które niekiedy przeradzają się w czynną napaść (w 2020 r. przynajmniej 65 dziennikarzy padło ofiarą przemocy w czasie wykonywania obowiązków służbowych, co stanowi pięciokrotnie wyższą liczbę w stosunku do roku poprzedniego). W obliczu tego niepokojącego trendu, a także w związku z tym, że dezinformacja stanowi wyraźne zagrożenie dla demokracji, rząd w Niemczech chce zapewnić silne struktury dla solidnego, rzetelnego jakościowo dziennikarstwa. Aby obronić demokrację, potrzebne jest „samoświadome dziennikarstwo” ‒ zwróciła uwagę minister stanu ds. kultury Moniki Grütters. W jej opinii jest ono bowiem  jednym z najważniejszych filarów „naszego liberalno-demokratycznego współżycia społecznego”.

Dotacje w ramach programu uzyskają modelowe projekty na terenie całego kraju; chodzi o takie projekty, które będą wzmacniały strukturalne warunki pracy dziennikarskiej i przyczynią się do ochrony samodzielnego i niezależnego dziennikarstwa. Mogą to być np. przedsięwzięcia upowszechniające wartość i znaczenie dobrego pod względem jakości dziennikarstwa dla rozwoju demokracji, a także projekty, które będą wzmacniały jego zróżnicowanie. Dofinansowanie mogą otrzymać wszelkie projekty oferujące wartość dodaną w zakresie poprawy struktur. Dotowane projekty powinny mieć zasięg ogólnokrajowy i być skierowane do możliwie wielu różnych grup społecznych.

Aby zagwarantować niezależność prasy oraz uczciwą konkurencję w zakresie publicystyki, nie jest możliwe wspieranie finansowe treści dziennikarskich, ani poszczególnych mediów, ani też poszczególnych pracowników mediów. O przydziale dotacji będzie decydowało niezależne jury składające się z fachowców z branży medialnej oraz przedstawicieli nauki. Zasady przydziału dotacji są dostępne na stronie internetowej BKM; wnioski można składać do 5 stycznia 2022 r. (MWM)

19 października 2021

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/bund-startet-programm-fuer-strukturelle-journalismusfoerderung-kulturstaatsministerin-gruetters-demokratisches-gemeinwesen-lebt-von-einer-freien-und-starken-presse--1968186

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/starke-strukturen-fuer-unabhaengigen-journalismus-1951424

https://www.bundesregierung.de/resource/blob/973862/1952826/cff3ee3287566bd13643e7af29e7a496/2021-08-20-bkm-foerdergrundsaetze-journalismusfoerderung-data.pdf?download=1


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640