Ochrona klimatu, działalność aktywistów i rola Niemiec − komentarz w FAZ
#klimat #aktywizm #ekologia #Niemcy #COP27 #Eppelsheim
Zdaniem komentatora „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Philipa Eppelsheima „jeśli ludzkość nie zginie podczas nuklearnej zagłady na skutek działań wojennych na Ukrainie, to zmiany klimatyczne mogą ostatecznie doprowadzić do jej upadku”. Według dziennikarza „znaki są jasne: topnieją lodowce, podnosi się poziom mórz i robi się coraz goręcej, miliony ludzi cierpią z powodu susz oraz powodzi”.
Komentator FAZ podkreśla, że „nawet w sytuacji, kiedy tzw. działaczom na rzecz klimatu udało się zapewnić, że nie będzie publicznej dyskusji na temat roli Niemiec w walce ze zmianami klimatycznymi i tego, co każdy może zrobić bez konieczności natychmiastowego tworzenia ekodyktatury”, to i tak obecna dyskusja jest zdeterminowana happeningami w postaci ataków na dzieła sztuki i protestami na ulicach, które nic tak naprawdę nie wnoszą, a powodują tylko frustrację i gniew osób niezaangażowanych w ochronę klimatu. Zdaniem Eppelsheima jest to prawdziwa „szkoda dla walki ze zmianami klimatycznymi”, która sama w sobie jest „niezaprzeczalnie konieczna”.
Eppelsheim podkreśla, że „nie pomaga sprawie też popadanie w ślepy aktywizm ani na ulicy, ani w polityce”, gdyż nie jest tragedią to, że przez „chwilę nie pomyślimy o zmianach klimatycznych, aby w miarę dobrze przejść przez kryzys energetyczny”. Według komentatora powodów, dla których konferencja klimatyczna COP27 w Egipcie prawdopodobnie nie przyniesie zadowalających rozwiązań, nie można szukać ani na ulicach Berlina, ani w berlińskim establishmencie politycznym, gdyż większość polityków i obywateli od dawna zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Wpływa na to fakt, że „zmiany klimatyczne nie są problemem niemieckim, ale międzynarodowym”, ponieważ w sytuacji, kiedy Niemcy mogą być wzorem do naśladowania, to prawdziwa zmiana klimatu może się udać tylko poprzez działania w takich państwach, jak: Chiny, USA, Indie i Rosja. Dlatego według dziennikarza FAZ „choć jest to gorzkie, to rozsądna polityka klimatyczna nie może być narzucona, wymaga cierpliwości i czasu − miejmy nadzieję, że nie więcej niż mamy”. (W. Ostant)
10 listopada 2022