Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Otwarcie wystawy Aby’ego Warburga w Haus der Kulturen der Welt w Berlinie

#wystawa #HausderKulturenderWelt #Warburg #Mnemosyne

W Domu Kultur Świata (Haus der Kulturen der Welt) w Berlinie została otwarta w dn. 3 września 2020 r. wystawa: „Aby Warburg: Bilderatlas Mnemosyne”. Pokazano na niej po raz pierwszy legendarny „Atlas obrazów ‘Mnemosyne’” (w mitologii greckiej − bogini pamięci, matka dziewięciu muz), dzieło niemiecko-żydowskiego historyka sztuki i kulturoznawcy Abrahama Moritza Warburga, znanego jako Aby Warburg (1866-1929), który zajmował się badaniem kultury antycznej i renesansowej.

„Atlas obrazów ‘Mnemosyne’” powstał w latach 20. ubiegłego wieku i obejmuje niemal tysiąc czarno-białych reprodukcji rozmaitych dzieł sztuki, a także ilustracje, ryciny i wycinki, które zostały utrwalone na kilkudziesięciu dużych tablicach. Miały one ilustrować przemiany pojęć symbolicznych w wyobraźni artystycznej i społecznej Europejczyków, ukształtowanej na tradycji antyku.

Na wystawie w Haus der Kulturen der Welt przedstawiono rekonstrukcję „Atlasu” na 63 wielkoformatowych planszach, obrazujących historię europejskiej kultury i sztuki i oddziaływanie antycznej symboliki po czasy współczesne.

Minister stanu ds. kultury Monika Grütters zwróciła uwagę, iż poprzez niezwykły sposób badania obrazów Aby Warburg zakwestionował utarte schematy myślowe i skierował uwagę na to, co łączy różne kultury i epoki i potraktował to jako „niepodzielną całość”. Grütters podkreśliła, iż rozpoznanie tego, co wspólne w różnych kulturach, docenienie tego, a zwłaszcza jego ochrona, to nasze zadanie na przyszłość. W jej przekonaniu Aby Warburg chciał wprawdzie przede wszystkim wykazać, jaki wpływ wywierała sztuka i kultura antyku na czasy nowożytne, jednak jego teoria i założenia badawcze mają szerszy wymiar i są również dzisiaj bardzo aktualne.

Ekspozycja została przygotowana w ramach cyklu: „Das neue Alphabet” („Nowy alfabet”) i będzie czynna do 30 listopada 2020 r. Jej uzupełnieniem jest wystawa zaprezentowana w Berliner Gemäldegalerie (do 1 listopada br.), zatytułowana „Zwischen Kosmos und Pathos: Berliner Werke aus Aby Warburgs Bilderatlas Mnemosyne”. Pokazano na niej 50 oryginalnych dzieł sztuki, które Aby’emu Warburgowi posłużyły jako wzór do jego encyklopedycznych kolekcji obrazów na temat kosmosu i patosu.   

Haus der Kulturen der Welt jest finansowany z budżetu Urzędu pełnomocnika rządu RFN ds. kultury i mediów (BKM); w 2020 r. otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 9 mln euro. Berliner Gemäldegalerie wchodzi w skład kompleksu muzealnego Staatliche Museen zu Berlin, skupiającego łącznie 17 instytucji muzealnych, finansowanych z puli federalnej; pieczę nad nią sprawuje Stiftung Preußischer Kulturbesitz. (MWM)

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/aby-warburg-bildatlas-1781980

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/kulturstaatsministerin-eroeffnet-ausstellung-aby-warburg-bilderatlas-mnemosyne-gruetters-blick-auf-das-verbindende-zwischen-kulturen-und-epochen--1782206

https://www.museumsportal-berlin.de/de/ausstellungen/aby-warburg-bilderatlas-mnemosyne/ 

https://www.ndr.de/kultur/kunst/Zwischen-Kosmos-und-Pathos-Ausstellungen-ueber-Aby-Warburg-,abywarburg102.html


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640