Powołanie grupy kontaktowej ds. operacji typu Search and Rescue
#paktmigracyjny #migracje #Johansson #SearchandRescue
Odkąd we wrześniu 2020 r. Komisja Europejska zaproponowała nowy pakt w sprawie migracji i azylu, ucichła publiczna debata na temat przedstawionych wówczas rozwiązań. Niechlubnym wyjątkiem był ujawniony niedawno skandal w agencji Frontex. Dyskusje nad zapisami paktu, odbywające się na posiedzeniach Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, przechodzą bez echa, a komentatorzy sugerują, że od przyjęcia paktu dzielą nas jeszcze długie miesiące.
Pierwszym, niewielkim krokiem na drodze realizacji założeń nowego paktu było powołanie 22.03.2021 r. grupy kontaktowej ds. operacji typu Search and Rescue (European Contact Group on Search and Rescue). Podczas pierwszego spotkania grupy, które odbyło się w tym samym dniu, Ylva Johansson, unijna komisarz do spraw wewnętrznych, przypomniała, że przeprowadzanie i koordynowanie operacji Search and Rescue leży w kompetencjach poszczególnych państw członkowskich, ale UE jako całość ponosi za nie „moralną i polityczną odpowiedzialność”. Przypomniała, że od 2014 r. ponad 21 tys. osób straciło życie lub zaginęło w drodze do Europy. „Nie możemy nigdy zaakceptować tego, że ludzie wsiadają do małych, niezdatnych do żeglugi łodzi i ryzykują życie, na czym bogacą się przemytnicy” ‒ dodała.
Komisarz przedstawiła też zadania stojące przed grupą kontaktową. Ma ona pełnić funkcję platformy dla kooperacji, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między różnymi aktorami zaangażowanymi w operacje Search and Rescue ‒ państwami członkowskimi, agencjami unijnymi, organizacjami międzynarodowymi i pozarządowymi. Zadaniem grupy będzie także przegląd dotychczasowych przepisów i procedur, wedle których państwa członkowskie angażują się w operacje, a także proponowanie najbardziej efektywnych rozwiązań. Grupa ma także pełnić funkcje doradcze dla KE oraz składać roczny raport z postępów prac.
Z dokumentacji związanej z nowym paktem w sprawie migracji i azylu wynika, że nieregularni migranci uratowani na morzu w wyniku operacji typu Search and Rescue stanowią znaczny odsetek wszystkich nieregularnych migrantów docierających drogą morską do Europy (64% w 2016 i 52% w 2019 r.). Warto przypomnieć, że obowiązki dla państw członkowskich w zakresie tego typu operacji wynikają z przepisów prawa międzynarodowego, m.in. Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. (AK)
25 marca 2021