Protesty społeczne przeciwko ośrodkom dla migrantów w Niemczech
#protest #uchodźcy #migracje #Wismut
Według szacunków policji ponad 1200 osób zebrało się 12 grudnia br. w Gerze (Turyngia) przeciwko planowanemu zakwaterowaniu uchodźców w dawnym szpitalu Wismut. Demonstrację zorganizowały lokalne środowiska prawicy, w tym ruch „Aufbruch Gera”. Dodatkowo przez miasto przejechała kolumna 73 samochodów zorganizowana przez przeciwników ośrodka dla migrantów. Mieszkańcy miasta zaczęli protestować, kiedy władze Turyngii zdecydowały o uruchomieniu w Gerze ośrodka detencyjnego dla 200 osób starających się o azyl. Zdecydowano się na taki krok, ponieważ dotychczasowy ośrodek detencyjny w Suhl jest już przepełniony. Protest poprzedzała napięta sytuacja, w Internecie pojawiło się nagranie, w którym wykorzystano płomienie, dlatego władze zakazały używania pochodni podczas demonstracji. Przeciwko protestowi zebrała się kontrmanifestacja, ale liczyła zaledwie 60 osób. Protest w Gerze nie jest odosobnionym zdarzeniem.
Dzień wcześniej członkowie lokalnej inicjatywy protestowali w nietypowy sposób, bo podczas jarmarku bożonarodzeniowego w Tamm (Badenia-Wirtembergia), przeciwko budowie ośrodka detencyjnego w powiecie Ludwigsburg. Ciekawostką jest to, że w organizacji protestu aktywnie biorą udział burmistrzowie gmin, na terenie których zaplanowano budowę nowego ośrodka dla 2500 migrantów. Właśnie ta skala przedsięwzięcia, jak i fakt, że władze landu dokonały zmiany wielkości planowanego ośrodka w niezbyt transparentny sposób, wywołała oburzenie mieszkańców i lokalnych władz (pierwotnie planowano ośrodek dla 1200 osób).
W dniu 7 grudnia policja zatrzymała 33-latka, który przyznał się do podłożenia ognia w niezasiedlonym jeszcze ośrodku dla imigrantów w Wassertrüdingen (Bawaria). Sprawca przyznał się do czynu, ale nie ujawnił motywów działania, nie stwierdzono w jego przypadku powiązań ze środowiskiem skrajnej prawicy. Zniszczeniu uległy dwa kontenery i namiot. Jeszcze wcześniej działacze „Freie Sachsen” zorganizowali liczący 85 osób protest przeciwko zakwaterowaniu uchodźców na terenie domu opieki dla seniorów w Miśni. Podczas demonstracji przemawiał Peter Schreiber, działacz partii Die Heimat oraz redaktor naczelny pisma „Deutsche Stimme”, organu prasowego tego ugrupowania (Die Heimat to nowa nazwa skrajnie prawicowej partii NPD, przyjęta podczas kongresu partii w czerwcu tego roku). Prawie tyle samo osób liczył przebiegający w wyjątkowo spokojnej atmosferze protest w Wolfratshausen (Bawaria). Tam jednak mieszkańcy odżegnywali się od jakichkolwiek afiliacji politycznych, a swój sprzeciw motywowali wyłącznie chęcią odzyskania sali sportowej zajętej na potrzeby ośrodka dla migrantów jeszcze w zeszłym roku.
W różnych regionach Niemiec dochodzi do mniej lub bardziej rozwiniętych lokalnych form sprzeciwu przeciwko lokowaniu lub zwiększaniu liczby imigrantów w danej okolicy (np. w Rostoku czy Leonbergu). (M. Tujdowski)
15.12.2023
https://www.welt.de/politik/deutschland/article248969376/Thueringen-Mehr-als-1200-Personen-demonstrieren-in-Gera-gegen-Fluechtlingsheim.html
https://www.sueddeutsche.de/bayern/wassertruedingen-fluechtlingsunterkunft-brand-gelegt-verdaechtiger-gefasst-1.6315651
https://www.swr.de/swraktuell/baden-wuerttemberg/stuttgart/buergerinitiative-schanzacker-protestaktionen-geplant-100.html