Rozpoczęcie budowy Muzeum Immanuela Kanta w Lüneburgu
#Kant #muzeum #Lüneburg #BKM #MuzeumPrusWschodnich #OLM
W ramach przygotowań do Roku Jubileuszowego Immanuela Kanta (1724-1804), który będzie obchodzony w 2024 r. z okazji 300. rocznicy jego urodzin, w Lüneburgu miało miejsce (8.12.2022) uroczyste rozpoczęcie budowy pierwszego w Niemczech muzeum poświęconego temu niemieckiemu filozofowi okresu Oświecenia. Wzięli w nim udział m.in. minister nauki i kultury Dolnej Saksonii Falko Mohrs, minister stanu ds. kultury Claudia Roth, a także kierowniczka działu „Historia. Pamięć” w Urzędzie federalnym ds. kultury i mediów (BKM) Maria Bering oraz zaproszeni goście. Szczegóły projektu budowlanego omówił jego twórca, architekt Gregor Sunder-Plassmann.
Nowe muzeum jest tworzone w ramach rozbudowy Muzeum Prus Wschodnich (Ostpreußisches Landesmuseum, OLM) w Lüneburgu, na powierzchni ok. 500 m2. Federacja będzie partycypowała w kosztach tego przedsięwzięcia, przydzielając kwotę 5,6 mln euro z budżetu BKM. Dalsze środki, w wysokości 2,4 mln euro, zostaną przekazane przez władze krajowe Dolnej Saksonii.
Rok Jubileuszowy Immanuela Kanta będzie koordynowany przez Federalny Instytut Kultury i Historii Niemców w Europie Wschodniej (Bundesinstitut für Kultur und Geschichte der Deutschen im östlichen Europa, BKGE) mający swą siedzibę w Oldenburgu. Instytut został założony w 1989 r. Jest on nadzorowany i finansowany przez BKM. Na zlecenie rządu federalnego Instytut przydziela co roku stypendia im. Immanuela Kanta dla młodych adeptów nauki działających w obszarze dialogu międzynarodowego, wspierając ich w badaniach na temat wspólnej europejskiej przeszłości i przyszłości. Instytut jest jedną z instytucji finansowanych na stałe z puli federalnej, do których zaliczają się także muzea oraz instytucje kultury i nauki zajmujące się badaniem i upowszechnianiem wiedzy o dziedzictwie kulturowym Niemców w Europie Wschodniej.
Minister stanu ds. kultury Claudia Roth zwróciła uwagę, że wraz z budową nowego muzeum zostanie utworzone po raz pierwszy miejsce, w którym pokazany zostanie „imponujący świat idei” Kanta jako całość. Podkreśliła też, że jego przemyślenia dotyczące ukształtowania globalnego ładu pokojowego nie straciły nic ze swej aktualności. Jej zdaniem w naszych czasach należy również przypominać podstawowe zasady Oświecenia. Jest zatem rzeczą ważną, że twórczość Kanta zaistnieje w niemieckim krajobrazie muzealnym. W ocenie Roth Ostpreußisches Landesmuseum jest idealnym partnerem, by tę lukę wypełnić.
Minister Roth zapewniła jednocześnie, że federacja będzie wiarygodnie wspomagać to przedsięwzięcie i wspierać budowę nowego muzeum w miarę możliwości. (M. Wagińska-Marzec)
15 grudnia 2022
https://www.ostpreussisches-landesmuseum.de/museum/kantbau/aktueller-stand/
https://www.nordsee-zeitung.de/Region/Spatenstich-fuer-erstes-Kant-Museum-in-Deutschland-105423.html