Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Rząd Grecji ponawia żądania reparacyjne pod adresem RFN

#Niemcy #Grecja #reparacje

Krótko przed przypadającą 6 kwietnia 2021 r. 80. rocznicą niemieckiej agresji na Grecję rzecznik MSZ w Atenach Alexandros Gennimatas oświadczył w wypowiedzi dla niemieckiej agencji prasowej dpa, że rząd grecki uważa kwestię reparacji za straty będące wynikiem działań wojennych i okupacji za otwartą „dopóki nasze żądania nie zostaną spełnione” i ponownie wezwał rząd w Berlinie do podjęcia negocjacji w tej sprawie. Gennimatas dodał, że roszczenia Grecji są uzasadnione i aktualne, a strona grecka będzie ich dochodzić wszystkimi dostępnymi środkami. Powiedział też, że podjęcie rozmów będzie miało pozytywny wpływ na rozwój stosunków grecko-niemieckich.

Już w 2015 r. Aleksis Tsipras uczynił z problemu reparacji od Niemiec jedno z haseł swej kampanii wyborczej. W czerwcu 2019 r. rząd Tsiprasa zaapelował do Niemiec o podjęcie rozmów w tej sprawie, a w styczniu roku następnego rząd Kyriakosa Mitsakotisa złożył w Berlinie w związku z tym notę dyplomatyczną.

Grecka komisja parlamentarna oceniła wartość strat wojennych i okupacyjnych z lat 1941-1944 na przynajmniej 289 mld euro. Zdaniem rządu RFN sprawa jest pod względem prawnym zamknięta najpóźniej od września 1990 r., gdy zawarto tzw. traktat 2+4, regulujący międzynarodowe aspekty zjednoczenia RFN z NRD i mający zastąpić traktat pokojowy z Niemcami, którego nie podpisano po zakończeniu II wojny światowej. Stanowisko to zostało zakwestionowane w materiale służb eksperckich Bundestagu, opublikowanym w połowie 2019 r. Dnia 25 marca 2021 r. podczas debaty w Bundestagu deputowani Zielonych i Lewicy ostro skrytykowali oficjalne stanowisko rządu federalnego. W przedstawionym wniosku Zieloni przypomnieli o winie Niemiec za zbrodnie popełnione w Grecji, a we wniosku Lewicy znalazł się wręcz apel o uznaniu greckich żądań reparacyjnych. (SŻ)

7 kwietnia 2021

https://www.zeit.de/politik/ausland/2021-04/zweiter-weltkrieg-griechenland-deutschland-forderung-reparationen

https://www.spiegel.de/politik/ausland/griechenland-fordert-weiterhin-reparationen-von-deutschland-fuer-angriffe-im-zweiten-weltkrieg-a-0b913328-9445-41ff-85c2-1696e6552175


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640